Yüksekte Çalışma Eğitimi Sertifikası Neden Alınmalıdır?

Yüksekte çalışma eğitimi sertifikası sizin bu alanda yeterli bilgi ve donanıma sahip olduğunu belgelemek için kullanabileceğiniz bir araçtır. Yasal olarak bir zorunluluk olan bu eğitimlerin iş veren tarafından da sağlanması gerekir. Buna ek olarak iş yeri hekiminden alacağınız onay raporu ile de fiziksel ve psikolojik olarak bu alanlarda çalışmak için yeterli olduğunu kanıtlamanız gerekir. Yüksekte çalışmak hem zor hem de yüksek risk içeren durumlardan bir tanesidir. Önlem alınmaması, bilinçsiz çalışılması gibi nedenler can kayıplarına neden olduğu için bu konuda eğitim almak ve yeterlilik göstermek son derece önemlidir. Aksi durumlarda bilinçsiz uygulamalar hayatınızı kaybetmenize neden olabilmektedir.yüksekte çalışma sertifikası, yüksekte çalışma eğitimi, yüksekte çalışma eğitimi almak

Yüksekte çalışma eğitimi sertifikası alabilmek için öncelikle bu eğitimi sağlayan kuruluşlardan ders almanız gerekir. Toplam 60 saatlik bir ders programının olduğu eğitimler uygulamalı ve teorik olarak ikiye ayrılmaktadır. 44 saatlik uzaktan eğitim programlarına katılabileceğiniz gibi merkezinde de ders alarak bu saati doldurmanız gerekir. Aksi halde sertifika alma şansınız da bulunmayacaktır. Gerek merkezden alabileceğin gerekse uzaktan alabileceğiniz teorik eğitimlerin yanı sıra uygulamalı eğitimlere de katılmanız gerekmektedir. İş kolunuza yönelik hazırlanan içeriklerde ekipman kullanmayı, kişisel koruyucu ekipmanların nasıl kullanılacağı, makine ve teçhizatların nasıl kullanılacağı gibi konular üzerinde durulmaktadır. Bu nedenle alacağınız uygulamalı eğitimler bir anlamda çalışma sahasına girmeden pratik yapmanız sağlar.

Yüksekte çalışma eğitim sertifikası alabilmek için özel olarak hazırlanmış kursları ya da üniversitelerin bu amaçla hazırladığı eğitim programlarını tercih edebilirsiniz. Verilecek olan eğitimler sizin çalışma sahasında daha güvenli ve rahat çalışmanız için neler yapmanız gerektiğinizi öğrenmenizi sağlayacaktır. Bunun yanı sıra alacağınız dersler sonrasında yapılacak olan sınavla sertifika almaya hak kazanabileceksiniz. Sertifika alınmaması halinde yüksekte çalışmak için izniniz bulunmayacağı gibi iş vereninizin de sizin bu alanda çalıştırma şansı olmayacaktır. Sertifika programının yanı sıra iş yeri hekiminin vereceği yüksekte çalışma raporu fiziksel olarak da bu alanda çalışmaya uygun olup olmadığınızın belirlenmesi için gerekli olacaktır. Yapılacak olan testlerle birlikte sağlık sorununuz olmaması halinde bu alanlarda görev alabileceksiniz.

Related posts

Leave a Comment