Yoganın Hayatımıza Etkisi Nedir?

Yoga; Bu, Hindistan’ın eski dili olan Sanskritçe’de “bütünleşme” anlamına gelir. Günlük hayatın koşuşturmacasında en çok ihmal ettiğimiz ruhumuzu besleyerek vücudumuzu çalıştırırken egzersiz de sağlar. Bu zihin, beden ve ruhun kaynaşması anlamına gelir.

Amerika’da 20 milyondan fazla insan yoga yoluyla kendini keşfetme yolculuğuna çıkıyor. Ülkemizde ortalama olarak son 10 yılda yoga büyük talep gören aktivitelerden biri haline geldi. Hem zihinsel hem de fiziksel rahatlama sağlayan Yoga; Doğru duruş, zihni sakinleştirmenin yanı sıra esnek ve sağlıklı bir vücut yapısı oluşturur. Tek başınıza veya birlikte yapabileceğiniz yoga egzersizleri için; Bir diğer faydası ise, uygun fiyatlarla temin edebileceğiniz birkaç kullanışlı yoga ekipmanı yardımıyla evde kolaylıkla yapabileceğiniz egzersizlerden biri olmasıdır.yoganın faydaları, yoganın hayata etkisi, yoganın sağlığa etkisi

Yoganın hayatınıza etkisi

Temiz ve şeffaf bir zihin… Yoga pratiğinin en önemli sonuçlarından biri de berrak bir zihindir. Düzenli yoga pratiği, önyargısız bir iç huzuru ve net bir zihniyet getirir. Egzersiz sırasında nefes almaya odaklanmak, normalden daha fazla ve kontrollü oksijen değişimi ile kan akış hızını da artırır.

Kalp damar sağlığı… Düzenli ve düzenli olarak yapılan yoga egzersizleri; kan damarlarını gevşeterek tansiyonu etkiler. Kalp damarlarını daraltmaya ve atardamarları tıkamaya iyi gelen yoga egzersizleri sağlığınıza çok önemli katkılar sağlar.

Fazla kilolardan kurtulmak… Eşsiz bir dizi egzersizle gerçekleştirilen yoga, düzenli olarak yapıldığında; metabolik hızı artırır. Metabolik hızı artırmanın etkisiyle kilo vermeye başlar. Kilo vermek ve formda kalmak, kasları şekillendirmeye ve netleştirmeye de yardımcı olan yoga egzersizleri ile yapılabilir.

 Kronik bel ve boyun ağrılarını giderir… Düzenli yoga uygulaması sadece omurgadaki duruş ve duruş bozukluklarını düzeltmekle kalmaz, aynı zamanda bel ve boyun ağrılarını da ortadan kaldırır. Asana denilen özel yoga pozları ile daha ince ve sağlıklı bir vücuda sahip olabileceksiniz.

Enerjiyi En Üst Düzeye Çıkarmak… Gün içerisinde en az 10 dakika yoga ve meditasyon yaparak gün sonunda tükenen enerjinizi geri kazanabilirsiniz. Gün ortasında bile kısa bir süre zinde ve enerjik bir vücuda sahip olmanız için yeterli olacaktır. Yapmanız gereken birkaç yoga egzersizi; Zihninizi temizleyecek ve enerjinizi artıracaktır.

Stresi, kaygıyı ve depresyonu azaltır… Araştırmalar, kaygı bozukluğu, yüksek stres, depresyon ve kaygı sorunları olan kişilerin düzenli yoga uygulamalarında olumlu gelişmeler gösterdiğini göstermiştir. Ruhunuzun dinlenmesini, zihninizi yenilemesini ve pozitif bir düşünce tarzını benimsemesini sağlayan yoga ile psikolojinizde de gelişmeler olduğunu fark edeceksiniz.

Genç kalmaya yardımcı olur… Birçok yaşam tarzı sorunu sağlık sorunlarına yol açar. Ancak yoga ve meditasyonu hayatınıza dahil ederseniz, düzenli egzersiz ve esnekliğin yanı sıra zihin açıklığı sağlayacağı için bireysel deformasyonu önleyecektir. Kaygısız ve aktif bir yaşam her zaman uyanık ve genç kalmanıza yardımcı olacaktır.

Yoganın iş hayatında faydaları nelerdir?

Aktif ve stresli bir çalışma ortamı, rekabetçi ve acımasız bir iş hayatı ile maksimum stresle dolu bir hayat yaşıyor olabilirsiniz. Üzerinizdeki olumsuz etkiyi en aza indiren, daha sağlıklı ve şeffaf bir zihniyet bulmanıza yardımcı olan Yoga; Kapsamlı zihinsel, fiziksel ve psikolojik faydalar sağlar. Gün içinde masa başında çalışıyorsanız ve hareket açıklığınız kısıtlıysa tüm kasları çalıştıran ve esneten yoga asanaları vücuttaki ağrı ve şikayetleri gidermenize de yardımcı olacaktır. Çoğumuz iş hayatında bencillik ve hırs dengesini sağlayamıyoruz. yüksek ego; onları nesnel düşünceden uzaklaştırır ve alternatif düşünceleri kolayca kabul edemez hale getirir. Egonuza hırs eklendiğinde işler çığırından çıkabilir. Yoga ve meditasyonun kurtarmaya geldiği yer burasıdır. Yoga uygulamaları ile; Tüm bu duyguları dengeleyebileceğinizi, mutlu ve pozitif bireyler olarak gelişebileceğinizi göreceksiniz. Görüldüğü üzere hem kamu hem de iş hayatında başarının anahtarı yoga ile sağlanabilmektedir…

Related posts

Leave a Comment