Uyuşturucular ve Tutkunluk (İptila) – Bölüm 2

Kokain :

Koka bitkisinin yapraklarından çıkarılır. Burun içine çekilerek, damara şırınga edilerek veya sigara gibi içilerek ( krak – crack ) kullanılır.

Etkisi hem enerji öfori yaratması ve hemde local olarak ağrı hissinin kaybolmasıdır. Etki birkaç saat içinde çabuk kaybolduğundan şahıs tekrar kullanmak ister. İştah azalır, beslenme bozulur, dikkat zayıflar, yorgunluk, tedirginlik ve depresyon başlar. Bazıları kavgacı olurlar. Ani etkilerinden birisi tansiyonun yükselmesi ve nabzın çok artmasıdır. Kalp sektesi, halüsinasyon ( var olmayan şeyleri görmek ), koma ve nihayet ölüm görülebilir. Kullandıkları iğneleri başkaları tarafından da kullanılmış olabileceğinden AIDS ve Hepatit virüsleri ile iltihaplanmaları da mümkündür.uyuşturucu bağımlılığı, uyuşturucu iptilası, bağımlılık yapan maddeler

Gebelikte kokain kullanılması hem hamile için ve hem de bebek için tehlike taşır. Uyuşturucu alan kadında dikkat ve kontrol azaldığından arzu edilmeyen gebelikler daha sıktır. Ayrıca bu şahıslar başka ilaçlar da kullanırlar ve sigara içerler. Toplumda da olan yükü anlıyoruz. Vebalini toplum da ödüyor ! Gebelikte kanama riski artmıştır. Erken doğum, büyümede gecikme, bebekte zeka sorunları, barsak ve idrar kesesi anormalileri sık görülür. Bu kadınların yeni doğan bebekleri aşırı derecede hırçınlardır, devamlı haykırırlar ve ağlarlar. Tecrübeli doktoru ve hemşireler bunu çok iyi bilirler ve annanin uyuşturucu aldığından şüphelenirler.

Tedavide en önemli ilk hastanın durumunu birisine anlatmayı kabul etmesidir. Ondan sonra bu tedaviyi üstlenen merkezlerde uzmanlar tarafından bir tedavi programına geçilir. Metod yine yavaş yavaş uyuşturucuyu hastadan çekmektir.

Eroin :

Afyondan elde edilir. Genellikle iğne ile damara şırınga edilerek veya burun içine çekilerek kullanılır. Etkisi anidir. Şahıs durgunlaşır, ağrı duymaz. Fazla alınırsa solunum yavaşlar, konvülsiyonlar ( havale ) olur, hasta komaya girer ve ölüm tehlikesi baş gösterir.

Kokainde olduğu gibi iğne kullananlarda virus hastalıklarına ( AIDS, hepetit ) yakalanma olanağı vardır.

Gebelikte eroin kullanılması erken doğuma neden olabilir. Bu uyuşturucudan da yeni doğan hırçın, sıkıntılı ve asabidir. Konsültasyona girebilir. Bu reaksiyonlar nedeni anneden bebeğe plasenta yolu ile geçen uyuşturucunun doğumla birdenbire kesilmesidir.

Tedavi herhangi bir uyuşturucudan kurtarma tedavisi gibidir.Tedricen, sabır ve azimle olmalıdır.

Mariuana :

Bir bitkinin yapraklarından alınır ( cannabis ). Genellikle sigara gibi içilir. Ani etkisi, bir gevşeme, rahatlanma yaratmasıdır. Fakat bu aynı zamanda korkuya, sıkıntıya ve bellek ( hafıza ) zayıflamasına da geçebilir. Mariuana tıpkı sigara gibi akciğerlere zarar vererek bronşite ve amfizeme neden olabilir. Arada bir kullanılsa bile kalp – damar sistemine etkisi yüzünden tansiyonu yükseltebilir ve kalp hastalığı başlatabilir. Devamlı içenler işlerinde başarılı olamıyor ve günlük normal sterslere tahammül edemiyorlar.

Şimdiye kadar yapılan araştırmalar mariuananın gebelikte bebek üzerine anormallikler yaratabileceğini ispatlıyamamıştır.

Burada da tedavi için hastanın gönüllü olması ve sorununu söylemekten çekinmemesidir.

Related posts

Leave a Comment