Uyuşturucular ve Tutkunluk (İptila) – Bölüm 1

İptila alışkanlık yapan bir maddeyi, kaçınılmaz bir kullanma ihtiyacıdır. Bu ihtiyaç şahsın o maddeye olan toleransının artması sonucu gittikçe artar ve o maddeden daha çok istemeye başlar. Bu maddeler alkol, uyuşturucular ve reçete ilaçlarıdır. Çoğu vakada depresyonu kontrol için şahıs bu maddeleri kendi kendine kullanmaya başladığından tutkunluğa yakalanır.uyuşturucu bağımlılığı, uyuşturucu iptilası, bağımlılık yapan maddeler

Tutkunluğu olan kimsenin yavaş yavaş şahsiyeti değişmeye başlar. Sert ve hiddetli olur, veya kendine dönük depresyonlu bir hayata girer, ailesinden ve arkadaşlarından çekilmeye başlar. İş yerde başarısızdır. İştahsızlığı sonnucu kilo kaybeder ve dış görümüne önem vermez.

İptilanın diğer tehlikeli tarafı dab u ilaç, uyuşturucu veya alkol kullanımı durdurulursa ve hatta ani olarak azaltılırsa şiddetli ve tehlikeli reaksiyonlar ortaya çıkar. Bunlar, musma, titreme, konvülsiyon ( ihtilaç ) , uykusuzluk ve ruhi bunalımlardır. O nedenle bu hastaların tedavisi bir uzman kontrolü altında olmalıdır.

İlaçlara olan tutkunluk :

Bunlar genellikle :

Teskin edici ilaçlar ( uyku ilçları, sedativler, trankilizan vb. )

Ağrı ilaçları, narkotik ilaçlar ( codein, morfin vb. )

Enerji veren, stimulan ilaçlar ( amphetamine, nikotin, kafein vb. )

Ruhi hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar

Bu şahıslarda da şahsiyet değişikliği, aile ve arkadaşlardan kendini çekme, iştah ve kilo kaybı ve uyku bozukluğu görülür.

Tedavisi için çeşitli programlar vardır. Hepsinde metod , o ilaçtan tedricen hastanın kurtarılmasıdır. Şüphesiz bu programların uzmanlar tarafından yürütülmesi gereklidir.

Yasadışı uyuşturucular :

Bu uyuşturucular bugün maalesef gençler arasıda yaygın olarak kullanılmaktadır. Halbuki bu tutkunluk hastanın parasal yıkımı, yasa dışı işlemler sürüklenmesine, sağlığını kaybetmesine ve hatta ölümüne mal olabilir. Bu tehlikeli yalnız o şahıs değil toplumu da ilgilendirir. Her yıl binlerce çocuk, gebeliklerinde uyuşturucu kullanmış annalerin çocuklarıdır ve bir kısmı yaşam boyunca sakat kalacak çocuklardır.

Bir uyuşturucuya yakalandıktan sonra ondan kurulması çok zor oluyor. Demekki en akıllı haraket hiç başlamamaktadır.

Bunlardan en sık kullanılan üç uyuşturucudan bahsedeceğiz. Kokain ( Cocain ) , Eroin

Related posts

Leave a Comment