Toprak Yatırımı Nasıl Yapılır Ve Hangi Bölgeler Seçilebilir? 

Uzun vadeli olan toprak yatırımları genel olarak en ideal yatırım araçlarından biri olarak bilinmektedir ve uzun vaade toprak %100 kazandırmaktadır. Esas olan toprak yatırımlarında kısa vadeli kazanç elde etmektir. Eğer kısa vadede kazanç elde edilmek isteniyorsa gelişmesi muhtemel bölgelerden arsa alınmalıdır. Seçtiğiniz bölgenin geleceğine dair ip uçları da toplamalısınız. Değerleme açısından gelecekte bu bölgeyi nelerin beklediğini de mutlaka araştırmalısınız. Daha sonra alım işlemine karar vermelisiniz. Ayrıca toprak yatırımında kendiniz kullanım yapacaksanız o zaman yatırım amaçlı değil kişisel kullanım açısından olaya bakmalısınız.toprak yatırımı nasıl yapılır, toprak yatırımı karlı mıdır, toprak yatırımı hangi bölgelere yapılmalı

Yatırım Yapılacak Bölgeyi Neye Göre Seçebiliriz? 

  • Hızla büyüyen bir şehirden arsa almak, hem kısa vadeli kazanç elde etmenizi sağlayacaktır hem büyüyen şehirlerin her açıdan gelişiyor olması sebebiyle çok risk arz etmemektedir.
  • Göç alan bir bölgede yapılaşmalar artacak ve buna bağlı olarak arsa fiyatları yükselecektir.
  • Üst gelir grubundan insanların tercih edebileceği bölgeler, değer ve fiyat olarak artacaktır.
  • Büyük inşaat şirketlerinin almayı tercih ettiği bölgelerde arsa fiyatları prim yapacaktır.
  • Planlı kentleşmenin olduğu bölgelerde arsa yatırımı için oldukça uygun olacaktır.

Sağlıklı Ve Kazançlı Bir Yatırım İçin Neler Yapmalıyım?

Öncelikle yatırım yapacağınız bölgeyi iyi araştırmanız gerekmektedir. Bölgenin bulunduğu şehrin gelişme hızı, ulaşım projeleri, çevresindeki yollar hatta alacağınız arsanın cephesi bile yatırımınız için önemli bir faktör olarak kendini göstermektedir. Alacağınız arsanın imar izninin olması da bir o kadar önem arz etmektedir.
Arsa yatırımları için gelişen ve gelişmekte olan İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Konya gibi şehirler seçilebilir. Alacağınız arsa için şehir ne kadar önemliyse şehrin içindeki konumu da o kadar önemlidir.
Arsa yatırımları için İstanbul’da Arnavut köy, Poyraz köy, Sancak tepe, Durusu, Yeni köy, Karaburun gibi Bursa’da Karacabey, Yenişehir gibi İzmir’de Torbalı, Güzelbahçe, urla gibi Adana’da kozan yolu, Karaisalı yolu gibi Konya’da meram gibi mevki ve ilçeler daha uygundur. Toprak alımı yapmadan önce çevreyi mutlaka araştırın. Daha sonra alım işlemine karar verin. Bu ayrıntıya dikkat ederek çalışmalarınızı sürdürmeniz sağlıklı sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

Related posts

Leave a Comment