Ticari Tercümenin Ticaretteki Faydaları

Ticari tercümeler, özel alan çeviri sınıfında incelenmektedir. Hizmet sektörlerinin faaliyet gösteren birçok alanında ticari tercüme kullanılmaktadır. Bankacılık sektörü, finans sektörü, sigortacılık ve yatırım danışmanlığı sektörlerine ait tüm rapor, bilanço ve evraklar ayrıca ithalat ve ihracat firmalarının, ana bayilerin, ham madde üreticilerinin, dağıtımcıların, alt bayilerin telefonlar aracılığı ile yapmış oldukları görüşmeleri, mal alım satımı yaparken kullandıkları belgelerin çevirilerini, toplantı ve konferanslarda yapılan sözlü çevirileri, e-mail yazışmaları ve diğer belgelerin çevirilerinin ticari tercümanlar tarafından yapılmasına ticari tercüme denir.ticari tercümenin faydaları, ticarette tercümenin faydaları, tercümenin ticarete kazandırdıkları

Ticari tercüme yöntemi, ürünlerin ihtiyaç duyan insanlara sunulmasında çok büyük rol oynar. Aynı zamanda gelişen teknoloji ve ürün miktarının giderek artmasıyla ortaya çıkan pazar arayışlarına alternatif bir çözüm sağlayarak, yabancı ülkelere satışını da kolaylaştırır. Ticari tercümeyi genellikle çok uluslu şirketler ve uluslararası şirketler kullanıyor. Ticari tercüme alanında çalışan ticari çeviri bürolarının verdikleri bir diğer hizmet de ticari okuma olarak adlandırabileceğimiz hizmettir. Ticari okumada amaç, çeviri için yeterli süre olmayan durumlarda içerik hakkında bilgi edinmek isteyen müşteriye kısa ve net şekilde bilgiler vererek yardımcı olmaktır.

Ticari okuma denen olayda kelime kelime çeviri gerekmez, yalnızca metin başka bir dile çevrilerek açıklanır. Bununla beraber, istenilen bütün detaylar da bu çeviriyle birlikte elde edilebilir. Örneğin, bir firmanız var ve gelen yabancı konuklarla nasıl iletişim kuracağınızı, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi nasıl tanıtacağınızı bilmiyorsunuz. İşte bu noktada ticari tercüme yapan firmalar yardımınıza koşuyor, yabancı konuklarınız ve ticari muhataplarınız ile yaptığınız iş görüşmeleri ve toplantılarda, fabrika ve şantiye gezilerinizde, uluslararası iş anlaşmaları, iş yemekleri, sözlü tercüme gerektiren iş gezileri gibi mekânlarda size her an ticari tercüme hizmetini sunuyor.

Related posts

Leave a Comment