TESETTÜR GİYİM NEDİR?

Arapça’da  setr kökünden gelen tesettür sözcüğü sözlüklerde örtmek, örtünmek anlamına gelmektedir. İlk anda İslamiyet’le bağdaştırılan ve de İslamiyet’in şartlarından olan tesettür, kendine ait belli bir davranış, hal, tutum ve de giyim adabını gerektirir.

Tesettür Giyimde Neye Dikkat Edilmeli

tesettür giyim, tesettür giyim abiye, tesettür giyim elbise

Her ne kadar tesettür dendiğinde akla ilk gelen başörtüsü ya da başını çeşitli şekillerde örtmek olsa da tesettürün kapsamı çok daha geniştir. İslami şartlara ve Kuran’a göre yapılan açıklamalarda tesettür için örtülmesi gereken yerleri örtmek ve de haramdan sakınmak ifadeleri sık sık kullanılır. Bu nedenle de tesettür giyim abiyede  dikkat edilmesi gereken en önemli nokta İslam’ın belirlemiş olduğu yerleri gerektiği gibi örtmektir. Eğer bu adabına uygun bir şekilde yapılmazsa tesettürün amacına uyulmamış olunur. Tesettür giyimde elbette ki akla ilk gelen şey başı, saçları örtmek olacaktır. Başörtüsü kullanmak tesettürle eş anlamlı gibi kullanılmaktadır. Hâlbuki tesettür giyim, sadece başını örtmekten ibaret değildir. Bu yaşam şeklini, bu giyim şeklini benimsemiş kişi giyinişini bir bütün olarak görmeli ve her bir parçasına tek tek dikkat etmelidir. Dar ya da kısa etekler giymiş veya yine benzer şekilde dar, vücuda yapışan pantolonlar giymiş biri başını en sade şekilde bile örtse tesettür giyim tarzını benimsemiştir diyemeyiz.tesettür giyim

Tesettürün bir başörtüsünden çok daha öte bir şey olduğu aşikârdır. Fakat günümüzde sık karşılaşılan durumlardan biri de tesettürü sadece başı örtmek olarak algılanması ve bunun sonucunda da kişilerin başlarını örtüp diğer kıyafetlerine hiç dikkat etmemeleridir.Tesettür giyimde kesinlikle dar kıyafetlerin yeri yoktur. Boynunu açıkta bırakan ama saçlarını kapatan kişi ne İslam’a uygun ne de tesettür anlayışına uygun giyinmemiştir. Vücut hatlarını tamamen belli eden etek ve pantolonlar giyerek üzerine de yine dar ama uzun hırkalar giymenin tesettürde hiçbir yeri yoktur. Kişinin üzerine yapışan darlıkta gömlek ya da bluzler giymek de tesettürün adabına uygun değildir. Başka bir tezatlık da amacı sakınmak, dikkat çekmemek olan tesettürü, kıyafetleri sanki sahneye çıkacak gibi gösteren abartılı makyajlarla tamamlamaktır. Unutulmamalıdır ki tesettür giyim elbisede  gerekli yerleri örtecek ve de aynı zamanda belli etmeyecek kıyafetler giymeyi sade olmayı gerektirir.

Related posts

Leave a Comment