Tarihte Hala Hatırlanan Çiftler

Tarihte insanların savaşlar kadar dikkatini çeken bir diğer konu da unutulmaz çiftlerdir. Aradan yüzyıllar geçse de gerek tarih kitaplarında gerek belgesellerde gerekse de dizi ve filmlerde bu konular işlenir. İşte tarihe geçen bazı çiftler.

Antonius ve Kleopatra

 M.Ö. 41’de Ceasar öldürülmüş ve böylece Roma İmparatorluğu’nda ciddi bir taht savaşı başlamıştı. Bu taht savaşının Octavianus ile Antonius’dan Antonius Mısır’a gitmiş ve burada rakibi Osctavianus’a meydan okumaktaydı. Bir de bu olaylar yaşanırken gönlünü de Mısır kraliçesi Kleopatra’ya kaptırmıştı. Kleopatra da onu seviyordu ve daha sonrasında zaten üç çocukları olacaktı.tarihte hatırlanan çiftler, unutulmayan çiftler, unutulmaz çiftler kimlerdir

M.Ö 31’de Yunanistan’ın Actium deniz savaşı yaşandı. Bu deniz savaşından galip çıkan Octavianus oldu. Mısır’a kaçan Antonius burada da kurtulamadı çünkü Octavianus Mısır’ın başkenti İskenderiye’yi ele geçirmişti ve Antonius’u da öldürdü. Ölüm haberini alan Kleopatra da bu acıya dayanamadı ve intihar etti.

Victoria ve Albert

Victoria İngiliz tahtında oturan bir kraliçe Albert de Saxe-Coburg ve Gotha Prensi Albert’di. 1840 tarihinde evlendiler 17 yıl evli kaldılar ve 9 çocukları oldu. Fakat Albert hiçbir zaman Victoria’nın ondan daha üstün olduğunu kabul etmek istemedi. Fakat Victoria istemeden de olsa bunu hissettiriyordu. Aralarında bu sebeple her zaman bir sürtüşme yaşandı. Albert 1857’de öldüğü zaman Victoria buna dayanamadı ve 20 yıl boyunca kamuya açık hiçbir yere çıkmadı.

Napolyon ve Josephine

Tarihte neden ayrıldıkları hiç bilinmeyen bir çift. Napolyon Fransa’nın başına geçmeden önce Josephine’ye aşık olmuştu. Tahta geçer geçmez de onunla evlendi. Fakat bu hiç kolay olmamıştı çünkü Fransa’da kanunlara göre imparatorun evleneceği kişi soylu bir aileden gelmeliydi ve Josephine bu koşulu sağlamıyordu. Napolyon imparatorluğunun büyük bir bölümünde seferdeydi. Josephine’nin hiç beklemediği bir zamanda da ondan ayrılık kararı alıp Avusturya arşidüşesi Marie-Louis ile evlendi. Ayrılma sebebi olarak da tahta erkek bir varis bırakmasının zorunlu olduğu fakat Josephine ile bunu yapamaması gösterildi. Fakat Napolyon ölüm döşeğindeyken bile son nefeslerinde sürekli Josephine’nin ismini sayıkladığı birçok kaynakta geçer.

Related posts

Leave a Comment