SSD Over Provisioning Nedir?

Katı hal sürücüleri, kullanımı her geçen gün artan büyük ve hızlı bir depolama sistemi sunar. Aynı zamanda veri alışverişini hızlandıran SSD desteğini birçok bilgisayara kolayca entegre edebilirsiniz. Pratik ve kullanışlı özellikleriyle dikkat çeken SSD’ler, çok çeşitli bellek seçenekleriyle popülerlik kazanmaya devam ediyor.

Katı hal sürücülerle, günlük çalışmanızdaki donanım miktarı ve ihtiyaç duyduğunuz seçeneklerin sayısı artar. Bir örnek, SSD aşırı sağlamadır. En basit anlamıyla SSD over provizyonu, üreticilerin daha uzun, daha yüksek performanslı ürün kullanımı sağlamak için kullandıkları sistemlerden biridir.

SSD over Provisioning olarak bilinen bu kavram, Türkçe’ye over-tahsis olarak çevrilir. Buna göre, mevcut yarıiletken sürücüdeki belirli bir alan, yalnızca disk denetleyicisinin kontrolüne verilir. Böylece disk denetleyicisine ayrılan alan işletim sistemi tarafından görülmeyecektir.ssd over provisioning, ssd over provisioning nedir, ssd over provisioning ne demek

Tipik olarak SSD’nin kaynak tahsis sistemine göre, üreticiye bağlı olarak alan tahsis sürecinde değişiklikler olabilir. Genellikle alanın %7’sinin yeniden tahsis için ayrılması gerekir. Buna göre, üretici tarafından tanımlanan fazla tahsis alanından daha az tahsis edilmesi mümkün değildir.

SSD’nin provizyona göre avantajları nelerdir?

SSD, birçok avantaj sunan kaynak tahsisine göre özel bir sisteme sahiptir. SSD’deki bir veri bloğunun üzerine yazmak için mevcut verileri silmeniz gerekebilir. Silerken SSD’yi yavaşça hareket ettirmek zaman kaybı olabilir. Bu tür sorunları ortadan kaldıran SSD aşırı provizyonu ile hızlı bir şekilde sonuç alabilirsiniz.

Yedek provizyona sahip SSD’ler için, SSD denetleyicisine sınırlı ve belirli bir alan tahsis edilir. Bu sistem bir tür yazma önbelleği işlevi görür. Yazma işlemleri sırasında, depolama sayfası düzeni hakkında endişelenmeden ayrılan alanı kullanabilirsiniz. Bir tedarik sistemine kıyasla SSD’nin en yaygın kullanılan özelliği, sürücünün ömrünü uzatmak için kullanılmasıdır. SSD aşırı provizyonu ile hasarlı bir SSD depolama bloğunu farklı bir konuma taşıyabilirsiniz. Buna göre, hasarlı hacmi fazla tahsis edilmiş bir alana taşıyabilir ve ayrıca SSD’nin görünür alanını azaltabilirsiniz.

Related posts

Leave a Comment