Sınav Stresi Nasıl Azaltılabilir?

Günümüzün en önemli konularından biri de hiç kuşkusuz ki sınav stresinin nasıl minimuma indirilebilir konusudur. Uzmanların da dikkat çektiği bu önemli konu hakkında birçok internet sitelerinde bilgiler sunulmakta fakat malesef ki birçok internet sitelerinde bu önemli konu hakkında yeteri kadar bilgiler sunulamamaktadır. Dolaysıyla biz bu makalemizde sınav stresi azaltma için nelerin yapılması gerektiği hakkında sizlere detaylı olarak bilgiler sunmaya çalışacağız.sınav stresini azaltma, sınav stresi nasıl azalır, sınav stresini azaltma yolları

Bilindiği üzere günümüzde çokça yaşanılan olumsuz faktörlerden biri de stres faktörüdür. Fakat bu olumsuz faktörün özellikle kendini sınav dönemlerinde sıkça göstermesi beraberinde sınavlara hazırlanan öğrencilerin de ders başarısının önemli ölçülerde düşmesine neden olmaktadır. Dolaysıyla uzmanlar öğrenci evebeynlerini bu konu hakkında uyarmakta ve sınav dönemlerinde öğrencilerin çokça sıkılmaması gerektiğinin altını çizmektedirler. Günlük yaşantımızın malesef ki bir parçası haline gelen stres faktörü hakkında bilgi vermeden dilerseniz sınav stresini nasıl yenebiliriz? konusu hakkında sizlere detaylı olarak bilgiler sunmaya çalışalım.Sınav stresini yenebilmemiz için ilk olarak düzenli bir ders programı gerçekleştirmeli ve düzenli olarak beslenmeliyiz. Bununla birlikte düzenli olarak yürüyüşler yapmalı ve yine düzenli olarak sosyal aktivitelere katılmalıyız. Unutmamalıyız ki ders çalışma odamıza gereğinden fazlaca kapanmamız hem sosyal ilişkilerimizin bozulmasına neden olabilmekte ve hem sınav öncesi daha stresli bir ruh haline girmemize yol açmaktadır. Sınav stresini azaltabilmemiz için sınava bir gün kala sınava gireceğimiz binaya gitmeli ve sınav öncesi kısa bir prova yapmalıyız. Bu sayede sınav ortamına bir ön hazırlık yapmış oluruz. Ayrıca sınav öncesi uyku düzenimize de dikkat etmeli ve yeteri kadar uyku çekmeliyiz. Sınava girerken kendimizi sıkmamalı ve sanki normal bir sınava giriyormuş gibi davranmalıyız. Bununla birlikte sınava girmeden birkaç dakika önce arkadaşlarımız ile biraz sohbet etmeliyiz. Bu sayede sınav stresi faktörünü büyük olasılıkla yenmiş oluruz.

Yukarıda da görüldüğü üzere sınav stresinin azaltılması konusunda birçok uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamaları harfiyen yerine getirdiğiniz takdirde sınav stresinizi minimuma indirebilir ve hatta tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Makalemizde sınav stresi azaltma konusu hakkında bilgiler sunmaya çalıştık. Umarız bu konu hakkında sizlere bir nebze de olsa faydalar sağlayabilmişizdir. Buradan tekrar belirtmek isteriz ki birçok evebeynler sınavlara girecek olan çocuklarını aşırı şekilde sıkmakta ve bunun sonucunda ise çocukların stres faktörüne yakalanmasına yol açmaktadırlar. Oldukça yanlış olan bu durum hakkında uzmanlar evebeynleri uyarmakta ve bu olumsuz tutumlarından kesinlikle vazgeçmeleri gerektiğinin altını çizmektedirler.

Related posts

Leave a Comment