Sıcaktan Nasıl Korunabilirsiniz?

Yazın kendini iyice hissettirdiği sıcaklıkların 40 derenin üzerine çıktığı şu günlerde bazı bölgelerde nefes almak dahi gerçekten çok zor bir hale geldi. Sıcak havalardan etkileniyorsanız ve sıcaktan korunmak istiyorsanız verdiğimiz tavsiyelere uyabilirsiniz. Hadi buyurun tavsiyelerimize geçelim.sıcaktan korunma, sıcaktan nasıl korunulur, sıcak etkisinden korunma

Mümkün Oldukça Gölgeden Çıkmayın

İşiniz gereği güneş altında çalışmanız gerekmiyorsa mutlaka gölgede kalmaya çalışın. Doğrudan güneşe mağruz kalmak güneş çarpmasına neden olabilir. Güneş çarpması her ne kadar önemsenmiyor olsa da yaz aylarında en fazla can alan sıcağa bağlı ölümlerin başında gelmektedir. Çarşıda pazarda bir işiniz varsa veya tatile gittiyseniz her ne yapacaksanız sabah 11e kadar veya akşam 19’undan sonra yapmaya özen gösterin. Yaz sıcaklarından bunalıp denize gireyim diyebilirsiniz ancak aşırı sıcak nedeniyle güneş çarpması yaşayabilir hayatınızdan olabilir, bunu aklınızdan çıkarmayın.

Rüzgar Esen Alanları Tercih Edin

Bol rüzgar alan alanlarda bulunmaya özen göstermeniz serinlemek için etkili olabilir. Bazı bölgelerde rüzgar dhai sıcak ezmektedir, ancak sıcak esmeyen yerlerde rüzgar en doğal serinleme yöntemidir. Bir ağaç gölgesi veya topraya yakın beton olmayan malzemeden üretikmiş etrafı açık üstü kapalı alanlar da iyi birer serinleme noktasıdır.

Vantilatör ve Klima Kullanımı

İşiniz gereği veya bazı sebeplerden dolayı kapalı alanlarda bulunmanız gerekiyorsa mutlaka buraları havalandırın veya serinletici cihazları kullanmaya özen gösterin. Klima en güzel serinleme cihazlarıdır. Ancak bazı sebeplerden dolayı klima gazları baş ağrısı vb. gibi sorunlara neden olabilmektedir. Sizin de bu şekilde bir gaz duyarlılığınız varsa vantilatörlere yönelebilirsiniz. Hava akışı sağlayan vantilatör ile havayı serinletemezsiniz, ancak sirkülasyon sağlayıp serinlik hissi elde edebilirsiniz.

Bol Sıvı Tüketin

Yaz sıcaklarında vücudumuz oldukça fazla terler, bu terleme sonucunda vücuttan atılan suyun geri depolanması gerekir. Hücrelerin temel yapı malzemesinden biri olan su gerçekten çok önemlidir. Bu nedenden dolayı gün içinde mutlaka bol bol su tüketin.  Gündüz sıcağında mümkün olduğunca az alkollü içecek tüketin. Alkol vücut ısısını yükselttiği için dehidrasyona sebep olur ki bu da yaz sıcaklarında sağlıklı bir vücut için istenecek son şeydir.

Related posts

Leave a Comment