SEO Yaparken Kullanılabilecek Bazı Öneriler

  • Farklı Düzenleme Yapma

SEO ile üst sırala taşınmak istenen sitenin rakiplerinden farklı olması onu bir adım daha öne geçireceğinden önemlidir. Bir site ne kadar farklı olur ise o kadar arama motoru sıralamasında önlere çıkar.seo yapma, seo yaparken kullanılabilecek yöntemler, seo yaparken neler önemli

# Resimler

  • Farklı Görseller

Sitede kullanılan resimler özgün olur ise SEO açısından daha güçlü bir site elde edilir. Bu nedenle siteye girilecek olan görsellerin mutlaka özgün olması gerekmektedir.

  • Resim Etiketleri

Siteye girilen resimlere mutlaka etiket girilmelidir. Resimlere girilen etiketler resmin girildiği konunun anahtar kelimelerini içermelidir. Burada dikkat edilmesi gereken resim etiketlerine gereksiz kelimelerin yazılmamasıdır. Gereksiz etiket kullanımı spama yol açar.

  • Resim isimleri

Siteye girilerek resimlerin isimleri mutlaka konu ile ilgili olarak düzenlenmelidir. Yani resmin adı konunun başlığını ya da anahtar kelimelerini içermelidir. Örneğin “cep telefonu alırken nelere dikkat edilmelidir?” konulu bir metin siteye girilecek ve buna cep telefonu resmi eklenecek ise resmin adı “cep-telefonu.jpg” şeklinde olmalıdır.

  • Resim Boyutları

Siteye girilecek resim özgün değil ise yeniden boyutlandırılmalıdır. Yeniden boyutlandırılan resim direk internetten alınan resmin site içinde kullanılmasından daha iyidir. Bunun yanı sıra istediğiniz büyüklüğe göre resmi boyutlandırmanız görsel açıdan da iyi olacaktır.

# Sayfalar

  • Title

Title sitenin sayfalarının başlıklarıdır. Bu alan anasayfa için doldurulacaksa sitenin ilgili anahtar kelimelerini içerecek şekilde doldurulmalıdır. Ancak alt sayfalar için bu alan doldurulacak ise alt sayfa ile ilgili kelimeleri içermelidir. Örneğin; hakkımızda sayfası için title doldurulacaksa bu alana hakkımızda ile ilgili kelimeler yazılmalıdır. Title yazılırken anahtar kelimeler tek tek yazılmak yerine bir cümle içinde kullanılması daha sağlıklı olacaktır.

Örneğin; cep telefonu satışı yapan bir site için ana sayfanın title kısmını doldurduğumuzu varsayalım. Title kısmına “ cep telefonu, telefon, telefon satışı” gibi kelimeleri ardı ardına sıralamak yerine “ Cep telefonu satışı yapılan site” şeklinde giriş yapılması daha iyidir.

  • Metalar

Metalar sitelerin açıklama kısımlarıdır. Bu kısımlar arama motorlarına hitap ederler. Bu sebeple dikkatlice doldurulmalıdır. Her ne kadar bu alanların SEO’da etkisiz olduğu düşülse de hala geçerli bir SEO uygulamasıdır. Meta kısmında sitenin anahtar kelimelerinin de geçtiği 260 karakterlik bir açıklama metni yer almalıdır. Örneğin; cep telefonu satışı yapan bir site için meta kısmına “ En ucuz ve en kaliteli cep telefonlarının satıldığı bir sitedir. En yeni akılı telefonlar burada satılmaktadır” şeklinde giriş yapılmalıdır. Çoğu kişi meta kısmına anahtar kelimelerini “ cep telefonu, telefon, telefon satış sitesi” şeklinde ardı ardına sıralar. Bu meta kısmının hatalı kullanımıdır ve SEO açısından sorunludur.

      # İçerikler

Siteye girilen içerikler mutlaka özgün olmalıdır. Özgün olmayıp da birçok farklı kaynaktan bilgi kopyala yapıştır ile oluşturulmuş siteler ne yazık ki SEO bakımından vasat sitelerdir. Kopyala yapıştır ile oluşturulmuş siteler SEO açısından zayıf olduklarından arama motoru sıralamalarında üstte yer almaları çok zordur.

Related posts

Leave a Comment