RİSK ANALİZİ YAPILMASININ YARARLARI NELERDİR?

Günümüzde işçilerin hakları bir çok yönetmelik ve kanun gereği korunmaktadır. Olabilecek iş kazalarının önüne geçebilmek için şirketlerin risk analizi yaptırması gerekir. Bu analizlerin gerçeği yansıtması ve tüm durumları kapsaması çok önemlidir. Aksi taktirde kaza hallerinin önüne geçilmemiş olur.risk analizi yapımı

Risk analizi yaptırmanın hem şirket hem de çalışan için yararları vardır. Yapılan analizle hem can hem mal kaybının önüne geçilmiş olur. Önceki yıllarda risk analizini bir çok şirket yapmazdı. Kaybedilen işçi sayılarına yıllara göre bakarsanız tablonun ne kadar da açık olduğunu göreceksiniz. Risk analizi yaptıran şirketin çalışanları kendini güven içinde hisseder ve daha verimli çalışır. İşçi kayıplarının önüne geçildiği taktirde şirket sahibinin yararı hem maddi hem manevidir. Çalışanın başına kazan gelen bir şirkette risk analizi yapılmadığı gerekli önlemler alınmadığı anlaşılır. Başka bir şirket de böyle bir şirketi işini savsaklıyor yeterli önemi vermiyor diye görür ve bu sebepten iş birliği yapmak istemez. Zaten meydana gelen işçi sağlığının bozulması veya işçi kaybı yüzünden büyük meblağlarda tazminat vermek zorunda kalacak olan şirket bir de iş anlaşmalarını kaybederse piyasada barınması olası bile değildir. Tabi ki önceki yıllarda neredeyse çoğu şirkette önlem alınmadığı için bu durum göze batmıyordu. Çoğu zaman işçi aileleri tazminat dahi alamıyordu veya komik rakamlar veriliyordu. Artık böyle bir durum mevzu bahis değil. İşçilerin hakları sağlam bir şekilde korunuyor. Hiçbir şirket çalışanını sağlığa uygun olmayan şartlarda çalışamaz, işçi itiraz ederek hakkını arayabilir. Risk analizinin önemi böylesine büyükken bir iş verenin bu analizi yaptırmaması hem vicdana hem de ticari zekaya sahip olmadığını gösterir. Önlemlerin doğru alınıp, anlam kazanabilmesi için öncelikler risk analizi yapılmalıdır. Risk analizi iş yerlerinde iş güvenliği uzmanları tarafından yapılır.

Hata payına olanak sunulmayacak şekilde yapılması gereken risk analizi , işçilerin güvenliği açısından çok önemlidir. Ölçümlerin doğru yapılması, bunun sonucunda duruma uygun rapor yazılması çok önemlidir. Her iş yeri sahibi kendinde bu sağ duyuyu hissetse şimdiye kadar bu kadar işçi kaybı olmazdı, umarız ki risk analizi ile bunun önüne geçilir.

Related posts

Leave a Comment