Prostat kanseri kimlerde görülür?

Prostat kanseri erkeklerde görülen bir hastalık türüdür. Prostat belirli yaşlarda erkeklerin korkulu rüyası haline gelmiştir. Günümüzde ileri teknolojilerin kullanılması ile kanser de erken tanının insan sağlığındaki önemi vurgulanmaktır. Prostat normalinde sağlıklı bir erkekte ceviz büyüklüğünde olmaktadır. Hastalık evresinde ise bu normalin üzerinde büyümekte ve meni akışını engelleyecek duruma gelmektedir. Prostat şikayeti ile hekime başvuran hastalar muayene ve tahliller sonrasında hastalıklarının ne olduğunu öğrenebilmektedirler. Ailelerinde daha önce yaşanmış kanser vakası olan hastaların her yıl tahlil yaptırmaları sağlık bakımından önem taşımaktadır. Ülkemizde 45 yaş üzeri görülen prostat kanseri erken tedavi uygulanmadığı için ölümlere dahi sebebiyet verebilmektedir. Prostatta sık, sık tuvalete gitmek, idrarını zor yapabilmek, idrarda kan görülmesi ve sırt, bel kemiklerinde ağrıların oluşması prostat şikayetleri arasında gelmektedir.

Prostat kanseri belirtileri , Prostat kanseri tedavisi, Prostat kanseri nasıl tedavi edilir

Prostat kanseri tanısının konulabilmesi için uzman üroloji hekimlerinin kontrolünde yapılan muayene ve tahlillerin sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Üreme organına yakın olan prostat, meni salgılamasında önemi rol oynamakta ve yumuşak doku olduğu için kanserin diğer organlara çabuk sıçramasına neden olmaktadır.  Bahsetmiş olduğumuz yayılma konusu erken tanı ve teşhisin konulmaması durumunda geçerlilik göstermektedir. Prostat kanseri tanısı konulabilmesi için hastanın kan tahlillerinin yapılması ve en önemlisi (PSA ) değer ölçümlerine bakılması gerekmektedir. Erkeklerde 50 yaşını geçmiş olanlarda sık görülen kanser türü arasında yer almaktadır. Aile çevresinde kanser vakası yaşamış erkeklerin risk altında olduğu bir gerçektir. Bu yüzden her yıl muayene olmalı ve gereken tahlilleri yaptırmalıdır. Prostat yaşlılık hastalığı olarak bilinmesine rağmen 45 yaş altındaki erkeklerde de görülebilmektedir. Hastalığın belli bir nedeni olmamakla birlikte hastalığa neyin sebebiyet verdiği hala araştırılmaktadır. Ülkemizde bu hastalığa yakalanan erkeklerin hayvansal gıdayı fazla tüketmesi ile irsi nedenler ortaya çıkmaktadır.

Prostat kanseri olan erkekler günümüz şartlarında uygulanan tedavi yöntemleri sayesinde sağlığına bir nebzede olsa kavuşabilmektedir. Kanser tedavisinde hastanın yaş durumuna bakılarak uygun tedavi yöntemi belirlenmektedir. Erkeklerde prostat kanseri ameliyat, ışın ve ilaç yöntemleri uygulanarak tedavi edilmektedir. Erken konulan kanser teşhisine zaman geçirilmeden tedavi uygulanması hayat kurtarmaktadır.

Related posts

Leave a Comment