Porsiyon kontrolü yapmanın yolları

İnsanlar büyük porsiyon gördüklerinde ne yazık ki onu tercih etmektedirler. Maalesef Bu durum hem Türkiye’de hem de Amerika’da bu şekilde ilerler. Ucuz gıdaların ve ya yağların piyasada gittikçe artması ile marketlerde kampanyalı ürünler veya büyük paketler daha hesaplı gibi gözükmektedir. Cebe yararlı olan bu kampanyalar fazla kiloya ve porsiyonun büyümesine neden olabilir. Ek olarak Türk toplumunun alışkın olduğu büyük tencerelerde yemek pişirme alışkanlığı da daha çok yemek yemeye neden olmakta ve dolasıyla da istenmeyen kiloya ve hastalıklara davetiye çıkartır.porsiyon kontrolü nasıl yapılır, porsiyon kontrolü yapma, porsiyon nasıl yapılır

Porsiyon kontrolü nasıl yapılır?

Mutfağınızda Et reyonuna geldiğiniz zaman ilk yapmanız gereken tüketeceğiniz etin çeşidini ve alacağınız miktarı saptanmasıdır. Eğer Canınız kırmızı et istediyse görünür yağlarının olmamasına dikkat etmek gerekmektedir. Bilhassa yağ içeriği daha az olan antrikot ve ya biftek kırmızı ette en doğru seçimdir. Eğer Tavuk alacaksanız da göğüs kısmı daha sağlıklı olmaktadır. Şayet lezzet sizin için önemliyse yağ içeriği biraz daha çok olan but’u da tüketebilirsiniz. Nadiren de olsa kendinize kanat ziyafeti vermek isterseniz dikkat etmelisiniz. Her ne kadar Balık en sağlıklı et grubu olsa da ülkemizdeki tüketim oranı ne yazık ki çok düşüktür. İçeriğindeki Omega-3 ile balık alternatifsiz bir besindir.

Abur cubur reyonunu yok ediniz

Yapılan alışverişlerde en tehlikeli reyon abur-cubur reyonlarıdır. Şayet alışverişe aç karnına çıktıysanız ya da uzun süre besin tüketmemişseniz kendinizi bu reyonda bilinçsizce alışveriş yaparken bulabilirsiniz. Bu sebepten alışverişe her an tok karnına çıkmaya özen göstermelisiniz, kendimizi ödüllendirdiğimiz bu reyonda doğru seçimi yapmaya dikkat edilmelidir. Eğer ki, Çikolata alacaksanız daha fazla bitter olan çikolatalarla kalori içeriği düşük olan barları; bisküvi alacaksanız da light olanları ve krakerleri tercih etmeye yöneliniz. Kremalı, karamelli ve ya yüksek kalorili çikolatalar ise karın bölgesinde yağlanmaya neden olacağı için kaçınılması gerekli olanlar arasında yer alıyor. Doğru içecek seçimi oldukça önemlidir. Asitli içecekler, siyah çay ve ya kahve yerine ıhlamur, beyaz çay, yeşil çay, chai tea, rooibos, ekinezya, kuşburnu tarzındaki bitki çayları şekersiz olarak sık sık tercih edilebilirsiniz.

Related posts

Leave a Comment