PAİNTBALL NEDİR?

Oyuncuların ekipler halinde oynadığı bir spor olan paintball, iki farklı takımın çeşitli stratejilerle birbirlerine karşı mücadele ettikleri bir ekip sporudur. İngilizce bir kavram olan bu sporun Türkçe kelime anlamı boya topudur. Ancak uluslararası tanımı İngilizce olarak yapılmış ve bu haliyle anılmıştır. Oyunda amaç suda çözünür özellikli boya dolu mermiler kullanılan silahlarla rakipleri vurarak ilerlemektir. Bu boya topları zehirli değildir ve çevreye herhangi bir zararı olmayan polimer maddesinden üretilmektedir. Sürekli olarak düzenlenen yarışma ve turnuvalarla, profesyonel ekipler tarafından icra edilmesi bakımından bu oyun profesyonel bir spor olarak da görülmektedir. Bu oyun aynı zamanda güvenlik güçleri tarafından eğitim amaçlı olarak da gerçekleştirilmektedir. Müsabakalar farklı büyüklüklerdeki çoğunlukla açık alanlarda olmak üzere, zaman zaman kapalı alanlarda da oynanabilir. Oyun alanı oyunun özelliklerine göre şekillendirilerek oyuncuların kendi taktiklerini belirlemesi imkânını sunmaktadır. Farklı oyun türleri ile gerçekleştirilen müsabakalarda, eleme, belli bir noktayı müdafaa etme ya da belli bir noktaya saldırı yapma, oyun alanı içine gizlenmiş objeleri bulma gibi çeşitli seçenekler geliştirilebilir. Belirlene seçenekler doğrultusunda oyunlar çok kısa sürelerde bitebileceği gibi oyun çok uzun saatlerde devam edebilir.paintball kuralları, paintball oyunu, paintball nasıl oynanır

PAİNTBALL VE GÜVENLİK

Çoğunlukla riskli bir oyun olduğu düşüncesi hâkim olsa da bu oyunda gerekli basit önlemler alındığı sürece herhangi bir güvenlik zaafı söz konusu değildir. Bu güvenlik önlemleri arasında öncelikli olarak, oyun başlamadan önce oyuna katılacak kişilere gerekli bilgilerin verilmesi gereklidir. Kuralların yeterli seviyede bilinmesi durumunda oyuncuların güvenliğini ya da sağlığını tehdit edecek bir unsur meydana gelmeyecektir. Bu noktada oyun içinde oyuncuların giyecekleri kıyafetler ve ekipmanlarda bu güvenliği oluşturacak şekilde dizayn edilmiştir. Oyuncular oyun sahası içinde mutlaka koruyucu maskelerini takmalıdırlar ve oyun alanı dışında ise işaretleyicilerin namlusuna herhangi bir kazaya sebep vermemek için kılıf takılmalıdır. Ayrıca paintball İstanbul çok hareketli bir aktivite olması bakımından fiziksel olarak sağlığınıza olumlu yönde etki eder. Stres ve yorgunluk atmak adına da son derece keyif verici bir oyun olması ruhsal sağlığa yönelikte olumlu sonuçları beraberinde getirmektedir. Oyuncuların sağlığı kadar doğal ortamlarda gerçekleşen bir oyun olması nedeniyle doğaya da zarar vermeyecek malzemeler ile gerçekleştirilmelidir. Bu malzemelerin doğada kendi kendine yok olma özelliği olmalıdır. Oyun alanında oyunculara destek sağlayacak bir hakemde bulunmaktadır ve bu hakem tehlike arz edecek durumlarda gerekli uyarıları yaparak oluşabilecek olumsuz durumların önüne geçer.

KİMLER OYNAYABİLİR VE FİYATLAR

Paintball her yaştan insanın oynayabileceği bir oyundur ve bu ciddi bir sağlık sorunu olmadığı sürece herkes tarafından yapılabilir. Özellikle gelişim çağında bulunan çocukların kişisel gelişimine olumlu katkılar yaptığı görülmektedir. Bir ekip oyunu olması açısından, oyunculara ekiple birlikte hareket edebilme, arkadaşlığın önemi, liderlik ve hedefe ilerleme gibi önemli konularda oyunculara tecrübe kazandırmaktadır. Bu anlamda da öğretici yanlarıyla da son derece faydalı bir spordur. Oyunun şekline, kullanılacak mermi sayısına ve belirlenen seçeneklere göre fiyat farklılıkları olmakla beraber genel anlamda hemen hemen her bütçeden kişiler için alternatifler sunulmaktadır. Genellikle oyuncular için belirli mermi sayıları ve ekipmanlar için paket tarifeler uygulanmakta ve bu paket dışında alınan mermi silah gibi ihtiyaçlara ayrıca fiyat uygulanmaktadır. İlk kez bu oyuna katılacaklar için ilk oyunda daha fazla ekipman içeren paketleri tercih etmeleri daha mantıklı olacaktır. Böylece oyunun ilerleyişini ve ne kadar malzeme kullandığını tespit edebilir ve sonraki oyunlarda ne kadar malzemeye ihtiyaç duyacağını belirlemek bu şekilde mümkün olacaktır. Paintball fiyatları için sabit bir fiyat söz konusu olmamakla birlikte oyun öncesi bir araştırma yapmakta fayda vardır.

Related posts

Leave a Comment