Otogaz Nedir?

Otogaz, propan ve bütan gazlarının birleşimiyle meydana gelen bir yakıt türüdür. Bu yakıt, benzine alternatif olarak doğmuştur. 1970’lerde ve 1980’li yıllarda karşılaşılan petrol krizi sonucunda birçok ülke benzine alternatif olacak bir yakıt arayışı içine girmiştir. LPG de bu arayışın sonucunda ortaya çıkarılmıştır.otogaz nedir, otogazın araçlarda kullanımı, otogazın araçlar için önemi

Tüm dünyada ve Türkiye’de benzinin alternatifi olarak en çok kullanılan yakıt, otogazdır. LPG, diğer yakıtlara nazaran daha uygun fiyatlarla satılmaktadır. LPG ve tüpgaz olarak da bilinen bu yakıt, aslında gaz halinde iken basınç uygulanarak sıvı hale dönüştürülmüştür.

Otogaz çok tercih edilen bir yakıttır. Dolayısıyla bunun için geliştirilmiş ve araçlarda kullanılabilmesini sağlayan bazı sistemler vardır. Bu sistemler arasında da en çok tercih edilen sıralı otogaz sistemleridir. Sıralı otogaz sistemlerinin özelliklerinden bahsetmek gerekirse maddeler halinde bu sistemden söz edebiliriz:

  • Yeni nesil elektronik enjeksiyonlu olan bütün araçlarda kullanılabilen sıralı sistem, bilgisayarla kontrol edilebilen bir sistemdir.
  • Sıralı sistem ile LPG dönüşümü yapılırken donanımlar arasında  ECU sistemine özel olarak hazırlanmış bir elektronik kontrol ünitesi vardır ve ayrıca aracın motorunun da her silindiri için ayrı ayrı düzenlenmiş gaz enjektörleri de bulunmaktadır.
  • Sıralı sistemde benzinle çalışan bir araçtan alınan performansın aynısını almak mümkündür.
  • Lpg tankında bulunan yakıt, öncelikle gaz kesiciye ulaşır ve burada filtre edilir, buradan çıktıktan sonra da LPG beyninden geçer ve gaz fazına gider. Burada tekrar filtreden geçer ve daha sonra da gaz enjektör kütüğüne girer. Buradan da her enjektör için ayrı ayrı gaz gönderimi yapar.
  • Bu özelliklere bakıldığında sıralı sistemin çok faydalı olduğu görülmektedir. Eğer gerekli zamanlarda gerekli bakımlar yaptırılırsa sıralı sistemde yakıt tasarrufu yapmak da mümkün bir durumdur.
    ·•Bilinçli bir şekilde ve orijinal parçalarla yapılan bir sıralı otogaz sistemi LPG dönüşümünün araca hiçbir zararı olmamaktadır. Aksine hem yakıttan tasarruf etme şansı vardır hem de daha uygun fiyata yakıt elde etme imkânı olacaktır.

Yukarıdaki maddelerden de görüleceği üzere benzinden otogaza dönüşüm yaptırmak da çok kolay bir işlemdir. Bu dönüşümü yaptırmak bu kadar kolayken ve sürücüye sağlayacağı birçok yarar varken LPG’yi tercih etmemek mantıklı bir seçim olmayacaktır elbette.

Related posts

Leave a Comment