Ortodonti Tedavisi Nedir?

Yunanca’da düzgün ve diş kelimeleri anlamına gelen ortodonti, diş hekimliğine bağlı bir uzmanlık dalıdır. Yüz ve çenedeki kemikler ile ilgilenen bu ana bilim dalının uzman kişisine de ortodontist yada ortodonti uzmanı adı verilir. Ağız ve dişlerde oluşan kalıtsal yada sonradan oluşan çevresel bozuklukları gideren ortodontik tedavi, son zamanlarda büyük gelişim gösterdi.ortodonti tedavisi nasıl yapılır, ortodonti nedir, ortodontinin ilgi alanı

Ortodontik tedavinin dikkat çeken 2 türü vardır. Hastanın kendi kendine takıp çıkarabildiği malzemeler yada uzman tarafından takılan sabit malzemeler şeklinde 2 türde tedavi uygulanıyor.  Hareketli malzeme kullananların iki amacı olabilir; ya tedavi nedeniyle yada tedaviden sonra  daha sağlam bir sonuç için kullanırlar. Sabit malzeme kullanılmasında ise dişin arka yüzüne ve ön yüzüne uygulanan iki tedavi türü ortaya çıkar.

Ortodontik tedavi uygulanırken herkesin ilk çekinceleri braketlerin takılması sırasında acı verip vermeyeceği sorusu ve braketler takıldıktan sonra oluşacak kötü görüntüdür. Ancak günümüzde bu endişeler yersiz korkulardır. Braketler takılırken hiçbir acı duyulmamaktadır. Ayrıca ağızda kaba bir görüntü oluşmasını istemiyorsanız çeşitli braket malzemeleri vardır. Bunlar arasından beğendiğiniz ve size uygun olanını tercih edebilirsiniz.

Ortodonti konusu küçümsenecek ve sadece estetik olarak algılanabilecek bir konu değildir. Kafa, diş ve çene kemiklerinde oluşacak yada oluşması muhtemel bozuklukları önlemek, tedavi etmek çok önemli bir noktadır. Ortodontik bozukluklara neden olan bazı çevresel faktörler vardır. Mesela çocukların uzun süre emzik kullanması yada parmak emmesi ve kalem ısırması gibi… Ailelerin bilinçli olması lazım ve çocukları küçük yaştayken ortodonti hakkında uzmanlardan destek istemelidirler. Kalıtsal ve çevresel faktörlerden oluşan ortodontik bozukluklar erken teşhis ile kolayca tedavi edilebilir. Ortodontik tedavinin sonuç verdiği en uygun yaşlar 10 ile 12 yaş arası dönemdir. Yetişkinlerde ve geç fark edilen bozukluklarda tedavi uygulanamaz, bozukluklar giderilemez diye bir durum söz konusu değildir. Her yaşta ortodontik tedavi sonuç verir. Ancak ilerlemiş bozukluklarda ve yetişkinlerde tedavi süreci daha uzun olur. Bu nedenle de hem maddi açıdan hem de fiziksel açıdan zor bir süreç yaşanabilir. Bu nedenlerle aileler çocuklarını küçük yaşlarda ortodonti uzmanlarına muayene ettirmelidir.

Related posts

Leave a Comment