Mobil Uyumlu İnternet Siteleri Nedir?

İnternetin kullanımı son yıllarda oldukça artmıştır. Teknolojinin alım gücüne eşitlenmeye başlaması internet kullanımını arttıran ilk etkenlerden bir tanesidir. Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle de internet kullanımı daha da arttı. Ancak bir sorun vardı ki o da bilgisayardayken güzel görüntülenen sitelerin cep telefonlarında pek de iyi görünmüyor ve kullanımı kolay olmuyordu. Bu sorunu gören web tasarımcıları ve yazılımcılar duruma el atmak üzere mobil siteleri oluşturdu. Mobil siteler normal internet sitelerinin mobil versiyonları demektir. Yani abc.com sitesini bilgisayarınızdan ziyaret ettiğinizde gösterilen görüntüyü mobil haliyle bir başka deyişle cep telefonu için üretilen haliyle görüntüleyebiliyor olma durumudur. Mobil uyumlu siteler, mobil uyumlu site kurma, neden mobil uyumlu siteler

Neden mobil uyumlu siteler tercih edilmeli?

İnternet kullanıcılarının neredeyse hepsi cep telefonları ile hiç değilse günde birkaç defa internete girmektedir. Bu kullanıcıların aradıkları bilgiye sorunsuz bir şekilde ulaşabilmesi önemlidir. Eğer internete cep telefonundan giren kullanıcıya istediği sunulabilirse bir sitenin devamlı ziyaretçisi olması sağlanabilir. Bu sebepten dolayı mobil uyumlu siteler tercih edilmelidir. Mobil sitelerin tercih edilmesi için bir diğer sebep de Google’un mobil uyumlu olmayan siteleri sevmiyor olmasıdır. Siteniz mobil uyumlu değil ise doğal arama sonuçları arasında üst sıralarda yer almanız pek mümkün değildir. Google arama sonuçları listesinde üst sıralarda olmak ve çok daha fazla ziyaretçiye ulaşmak istiyorsanız mutlaka siteniz mobil uyumlu olarak açmalı ya da sonradan mobil uyumlu hale getirmelisiniz.

Mobil uyumlu siteler nasıl oluşturulur?

Web tasarımcı ve kodlama işiyle uğraşan kişilerden yardım alarak sitenizin mobil görünürlük kodlamasını yaptırabilirsiniz. Mobil uyumluluk wordpress siteler kuruyorsanız birkaç eklenti kurulumu ile de elde edebileceğiniz bir şeydir. HTML, CSS vb. gibi dilleri biliyorsanız internet sitenizi kendiniz de mobil uyumlu hale getirebilirsiniz.

Mobil uyumlu sitelerin yapım maliyeti nasıl?

İnternet sitelerinin kodlama özelliğine göre fiyat değişkenlik gösterir. Detaylı kodlama yapılacaksa ve karmaşık bir yapı varsa fiyatta doğal olarak artmaktadır. Bir de buna mobil uyum girince biraz daha fiyat tabii yükselir, ancak o kadar da korkulacak bir fark ortaya çıkmaz.

Related posts

Leave a Comment