Migreni Yakından Tanıyın

Son yıllarda, migren hakkında daha fazla şey duyuyoruz. Basit bir baş ağrısı olarak algılanmaması gereken migren, şiddetli ve ağrılı olabilir. Tüm dünyada yaygın olarak görülen migren; Şiddetli ağrı, zonklama, bulantı, kusma gibi bazı semptomlarla görülebilir. Koşullara ve tetikleyici faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan migren atakları kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Tipik olarak, migren ataklarına hormonal değişiklikler, çevresel faktörler, gıda alımı ve yoğun egzersiz gibi çeşitli nedenler neden olabilir. Pek çok kişinin ilgisini çeken detaylarla 10 adımda migreni tanıyalım;migreni tanımak, migren belirtileri, migren nasıl anlaşılır

10 adımda migreni tanıyın;

ADIM 1. Migren atakları nasıl oluşur ve ne kadar sürer?

Migren atakları tek taraflı ve oldukça şiddetli nörolojik baş ağrılarıdır. Aynı zamanda bu şiddetli ağrılara atağın şiddetine göre zaman zaman bulantı, kusma, baş dönmesi, ışık ve ses hassasiyeti de eklenebilir. 4 saatten 72 saate kadar sürebilen migren atakları kişilerin yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir.

ADIM 2: Migren sorununa bir çözüm var mı? Nasıl tedavi edilir?

Migren baş ağrıları iki aşamada tedavi edilir. Bu, bir atak sırasında ortaya çıkan ağrı ve diğer semptomları hafifletmek için ağrı kesicilerin kullanıldığı bir müdahaledir. Bir diğer aşama ise yeni saldırılara karşı korunma aşamasıdır. Ortalama 6 ay boyunca her gün alınması gereken nöbet ilaçları ile nöbetlerin önüne geçilir.

ADIM 3: Tedaviye ek olarak nelere dikkat edilmelidir?

Migren tedavisine ek olarak magnezyum bazlı bir diyet ve B2 içeren besinler tercih ederek migren ataklarını önleyebilirsiniz. Hiçbir yan etkisi olmayan bu yöntemle sadece doğru beslenmekle kalmaz, migrenden de kendinizi koruyabilirsiniz. Ayrıca hamilelikte bu vitaminleri almanın bir zararı olmadığını da belirtmekte fayda var.

ADIM 4. Düzenli egzersiz migren için etkili midir?

Düzenli egzersiz, sağlıklı bir yaşam sürmenize ve ideal kilonuzu korumanıza yardımcı olabilirken, migren üzerinde olumlu bir etkisi yoktur. Aslında, migren atağı hissettiğiniz andan itibaren herhangi bir egzersiz, kan basıncını ve dolaşımı artıracağı için tetikleyici olabilir.

ADIM 5: Migren ve uçak yolculuğu arasında bir bağlantı var mı?

Bazı kişiler iniş ve kalkış sırasında gözün arka kısmında başlayan ağrıların olduğunu vurgulasa da kesinlikle migren ile ilişkili olduğunu söyleyemeyiz. Ağrıya duyarlı mukoza zarının baştaki sinüs boşlukları ve başın dışındaki basınçtan etkilenmesi ve sinüs travması olarak adlandırılan, farklılıkların aniden ortaya çıkmasıyla oluşan bir durum olarak da tanımlanabilir.

ADIM 6: Seyahat Migrene Neden Olur mu?

Seyahatleriniz migren ataklarına neden olabilir ancak bunun temel nedeni yolda bulunma koşulları ile ilgilidir. Örneğin; Yolda atlanan öğünler, yolculuk sırasında stres, havaalanında veya otogarda uzun saatler beklemek, iklim değişikliği ve hava koşullarındaki farklılıklar migren ataklarını tetikleyebilen faktörlerdir.

ADIM 7: Yaz aylarında migren atakları artar mı?

Evet. Aşırı sıcak ve nemli hava, dehidrasyon, aşırı aydınlatma ve parlak güneş ışığı, losyonlar ve böcek kovucular, güneş kremleri migreni tetikler. Aşırı sıcak hava ve nem, migren şikayeti olmayanlarda bile migren ataklarını tetikleyebilir.

ADIM 8: Hava kirliliği veya oksijensiz bir ortam migreni nasıl etkiler?

Araştırmalar hava kirliliğinin migrene neden olduğunu göstermiştir. Ayrıca bulunduğunuz odada yeterli oksijen yoksa migrenli kişilerde kaçınılmaz olarak beyin nabız atışı ve olası bir migren atağı olacaktır.

ADIM 9: Yıldırım çarpmaları ve şiddetli yağmur migren atakları için etkili midir?

Yaz aylarında olduğu gibi şiddetli yağmur ve şimşek ile migren atakları meydana gelebilir. Aslında araştırmalar göstermiştir ki; 25 km yıldırım düşmesi. Migren atakları yakınlardaki insanlarda bile görülebilir.

ADIM 10: Migrenler doğrudan beslenme ile ilgili olabilir mi?

İçerisinde maya gibi bazı tetikleyici maddeler bulunduğundan tüketilmemesi gereken besinler vardır. Şarap, çikolata ve tarçın gibi bazı yiyecekler migreni tetikleyebilir. Kişiden kişiye değişiklik olabileceği için hastalar kendi nöbetlerini tetikleyen besinlere dikkat etmelidir.

Related posts

Leave a Comment