Midede Reflü Belirtisi

Midede Reflü Belirtisi

Asit, yanma, acı bir sıvı, yemek yerken yaşanan rahatsızlıklar yemek yedikten sonra yaşanan rahatsızlıklar, işte bunlar midemizde ki reflü hastalığının belirtileri olup, hastalığın bize haberini veren bileşenlerdir. Midemizde reflü hastalığının varlığı genellikle bu bahsettiğimiz olgularla kendini gösterir. Bunları daha ayrıntılı bir şekilde anlatmamız gerekirse, bilindiği üzere reflü hastalığı, hastanın midesinde asit salgısının fazlalığı ve bununla beraber yediklerimizin asit içerikli olması ya da midede asit salgısını hızlandıran yiyecekler olmasından kaynaklı olarak canlılık gösterir.
Ve bu hareketlilik sonrasında asitin midede tahribata neden olması, mide de yanma oluşturur. Daha sonra bu asit salgısı özellikle vücudun pozisyonuna bağlı olarak, yemek borumuzdan yukarı doğru çıkar. Bazen ağzımıza kadar gelen bu sıvı hastaya bu noktada en büyük rahatsızlığı verir. Mide reflüsünün en büyük belirtisi işte bu yemek borusunda ki sıvıdır. Bu sıvının yemek borusuna gelmesini önlemek için, hasta yediklerine dikkat etmesinin yanı sıra yemek yedikten sonra vücut pozisyonuna da dikkat etmelidir. Yemek ve yatağa uzanma arasında en az 2 ya da 3 saat süre koymalıdır. Aksi halde reflü hastalarında bu can sıkıcı asit sıvısı ağızlarına kadar çıkar.
Diğer bir önemli husus ise reflü hastaları uzandıkları ya da vücudu yatay konuma getirdikleri vakit başlarını yüksekte durmasına özen göstermeleridir. Reflü hastalığı bir belirtisini de bu ağza kadar çıkan sıvıdan kurtulmaya çalışırken hastanın oluşturduğu tepkilerle gösterir. Hasta asitli sıvıyı boğazında hissedince bir gıcık hissine kapılır.
Bu his hastanın sıvıdan kurtulmak için yaptığı boğaz temizleme hareketleri ile kendini gösterir. İşte biz bu hareketleri de reflü hastalığı belirtileri olarak adlandırmaktayız. Reflü hastalığının midede başka bir belirtisi ise; midede daha doğrusu, karnın üst tarafında, bir ağrı oluşturmasıdır.
Bu ağrının oluştuğu durumlarda genellikle hastalıkla alakalı olarak mide fıtığının söz konusu olduğundan da bahsedilebilir. Reflü tedavisinin en son başvurulan yöntemi olan cerrahi müdahale bu mide fıtığının belirti gösterdiği durumlarda kullanılır. Dünya da giderek bozulan yeme düzeni, besin alışkanlıkları, hormonlu gıdalar ve yoğun stresle bağlantılı olarak artış gösteren reflü, belirtileri kişide görülür görülmez tedavi altına alınmalıdır. Çünkü reflü kanser gibi hastalıklara yol açması ile tanınmaktadır.

Related posts

Leave a Comment