Mide Kanseri Tedavi Yöntemleri

Mide hastalıkları arasında en ciddi olanı; kuşkusuz hastalığın çok hızlı yayılması ve mide gibi yaşam için kritik olan bir organı etkileyişi bakımından, mide kanseridir. Mide kanseri diğer kanser türleri ile kıyaslandığında, tıpkı akciğer kanseri ya da pankreas kanseri gibi ölümcül kategoride sayılan bir kanser türüdür. Mide kanserinin ilerleyen evrelerinde hastalık lenf bezlerine, bu buradan da vücutta diğer organlara çok hızlı bir şekilde yayılabilmektedir. Bu aşama hastanın tedavisi önünde oldukça büyük engeller oluşmaktadır ve mide kanserinin tedavisi büyük oranda kompleks bir yapıya bürünmektedir.mide kanseri tedavisi, mide kanseri tedavileri, kemoterapi ile mide kanseri tedavisi

Mide kanseri ile ilgili toplumumuzda doğru olarak bilinen yanlışlardan birisi de, çok fazla baharatlı ve acı yemenin mide kanserine yol açtığıdır. Bu sonuca varılmasında kuşkusuz Doğu Anadolu bölgesinde yaşayan insanlarda mide kanseri hastalığının daha fazla görülmesi oldukça etkili olmuştur. Her ne kadar istatistiksel olarak bu bölge insanında mide kanseri hastalığı vakaları daha sık görülse de, mide kanseri hastalığının gelişmesi ile acı yemek arasında bilimsel bir bağlantı şuan için bulunulmamıştır. Bilim adamları bu ilişki üzerine birçok farklı bilimsel araştırma yapmış olmasına rağmen acı yemenin mide kanseri hastalığına yakalanma ihtimalini arttırdığına dair bir kanıta rastlayamamıştır.

Mide kanseri, ölüm oranı en yüksek olan ve dünya genelinde hastalıklara bağlı insan ölümleri listesinin üst sıralarında yer alan bir kanser türüdür. Bu nedenle mide kanserinin tedavisinde en büyük etken, tıpkı diğer kanser türlerinde olduğu gibi erken tanıdır. Ancak pek çok kanser türü ile kıyaslandığında mide kanseri, çok daha hızlı bir şekilde vücuttaki diğer organlara yayılma eğilimi olan bir kanser türüdür. Bu nedenle ilerleyen evrelerde öncellikle lenf bezlerine ve diğer organlara sıçraması ihtimali oldukça yüksektir. Kanserin sıçradığı organ ve dokuların sayısı arttıkça, mide kanserinin tedavisinin başarısı da oldukça büyük bir oranda düşmektedir.

Mide kanseri hastalığı 3 ve daha fazla organa sıçramış olan hastalara uygulanan tedavi sonrası ilk 5 yıllık sürede, hastaların neredeyse tamamına yakını hayatını kaybetmektedir. Bu nedenle mide kanseri tedavisinde erken tanı ile hastalığın diğer organları etkilemeden tedavisine başlanması, yaşam ile ölüm arasındaki farkı belirleyen husustur.

Related posts

Leave a Comment