MESLEK HASTALIKLARI NELERDİR?

Meslek hastalıkları bir meslekte tekrar eden ya da devamlı etkileri olan hastalıklara denmektedir. Pek çok iş kolunda meslek hastalığı görülebilmektedir. Buna çalışma koşulları neden olabileceği gibi kişinin fiziki durumunun meslek için elverişli olmaması, fiziksel nedenler ya da kimyasallar neden olabilmektedir. Meslek rahatsızlıklarında kronik belirtiler olabilmektedir. Yani aynı meslekten olan her insanda ya da pek çoğunda aynı belirtiler ve sonuçlar görülebilmektedir. Bunun dışında mesleğin genel hatları ile daha az görülen rahatsızlıklar da görülebilmektedir. Meslek hastalıklarında kişinin şikayetçi olabilmesi için ise farklı koşullar ve şartlar gerekmektedir. Bunun için hastalığın türü, kişinin daha önceden sahip olduğu hastalık ya da belirtiler gibi sebeplere de dikkat edilmektedir.meslek hastalıkları nasıl oluşur, meslek hastalığı ne demek, meslek hastalıkların oluşumu

Meslek hastalıkları olarak farklı sınıflandırmalar görülmektedir. Buna göre kimyasal maddelerin neden olduğu hastalıklar, çalışma şartlarındaki fiziksel koşullar ya da çalışma şartları hastalık nedeni olarak görülebilmektedir. iş hastalıklarında çalışma koşulları bir hastalığın ortaya çıkmasında ya da hızlanmasında etkili olabilmektedir. Çalışma koşullarında risklerin sınırı aşması halinde meslek hastalıkları kaçınılmazdır. İşle ilgili hastalık grupları arasında elbette çalışanların fiziksel ve yaşam koşulları da etkilidir. Ancak bu gruplar içinde yer alan hastalıklar arasında ülser, Koroner kalp hastalıkları, lokomotor sistemi hastalıkları, solunum hastalıkları gibi gruplar yer almaktadır.

Kimyasal faktörler nedeni ile meslek hastalıkları görülebilmektedir. Bu faktörler arasında çalışma alanında kullanılan organik nitrat, arsenik, karbon sülfür gibi maddeler yer almaktadır. Özellikle kalp hastalıklarının oluşmasına neden olabilmektedir. Bunun dışında örneğin ilaçlama şirketlerinde yeterli koruyucu kullanılmadan yapılan çalışmalar da solunum rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Aynı zamanda kimyasallara çalışılan ortamlarda cilt, solunum ya da diğer hastalık türleri görülebilmektedir. İşyerinin uygun ortamları sağlamaması, yoğun çalışma saatleri, çalışanların sağlık kontrollerinin düzenli ya da yeterli yapılmaması da meslek hastalıklarının oluşmasında etkilidir. İş kollarında görülen hastalık türleri sadece fiziksel olarak kendini göstermez.

Related posts

Leave a Comment