Meme Kanseri Aşamaları Nelerdir?

Herhangi bir kanserde olduğu gibi, meme kanserinin evresi tedavi planlanırken bir zorunluluktur. Buna göre, her aşama aşağıda açıklanan hastalığın bir aşamasını tanımlar.

Evre 0 (karsinoma in situ): Kanser hücrelerinin yayılma potansiyeli yoktu ve tamamen memede sınırlı kaldı.

Aşama I. Kanser hücreleri yayılabilir, ancak boyutları 2 cm’den küçüktür ve tamamen meme ile sınırlıdır.meme kanseri aşamaları, meme kanseri nedir, meme kanseri evreleri

Evre IIA: Göğüs tümörü yoktur, ancak kanser koltuk altlarındaki lenf düğümlerine yayılmıştır. A) Tümör 2 cm veya daha küçüktür ve koltuk altı lenf düğümlerine yayılmıştır veya b) Tümör 2 cm’den büyük ancak 5 cm’den küçüktür ve koltuk altı lenf düğümlerine yayılmamıştır.

Evre IIB: Tümör 2 cm’den büyük ancak 5 cm’den küçüktür ve aksiller lenf düğümlerine yayılmıştır veya tümör 5 cm’den büyüktür ancak aksiller lenf düğümlerine yayılmamıştır.

Evre IIIA: Meme tümörü yoktur veya meme tümörü 2 cm veya daha küçüktür veya bir tümör 2 cm’den büyük ancak 5 cm’den küçük veya 5 cm’den fazladır. Ayrıca kanser, yapışık aksiller lenf düğümlerini etkileyebilir veya göğsün yanındaki lenf düğümleri.

Evre IIIB: Tümör herhangi bir boyutta olabilir ve kanser göğüs duvarına ve/veya meme derisine yayılmış ve birbirine bağlı aksiller lenf bezlerine veya göğsün yakınındaki lenf bezlerine yayılmış olabilir.

Evre IIIC: Meme kanseri belirtisi olmayabilir veya tümör herhangi bir boyutta olabilir ve göğüs duvarına ve/veya meme derisine yayılmış olabilir. Ek olarak, kanser köprücük kemiğinin üstündeki veya altındaki lenf düğümlerine veya koltuk altı altındaki lenf düğümlerine veya göğüs yakınındaki lenf düğümlerine yayılabilir. Evre IIIC meme kanseri, ameliyat edilen ve ameliyat edilemeyen aşamalarda incelenir: Meme kanserinin ameliyat edilebilir aşamasında 10 veya daha fazla lenf nodu yer alır. Etkilenen lenf düğümleri, köprücük kemiğinin altında veya koltuk altlarında ve sternumun yakınında bulunur. Ameliyat edilemeyen aşamada kanser, köprücük kemiğinin üzerindeki lenf düğümlerine yayıldı.

Evre IV: Kanser hücreleri vücudun uzak organlarına (kemikler, karaciğer, akciğerler, beyin) yayılmıştır.

Meme kanserinin evrelemesinin belirlenmesi de kullanılacak tedavinin planlanmasında önemli rol oynamaktadır. Hastalığın evrelenmesine göre tasarlanmış bir tedavi planı başarı şansını artırır.

Related posts

Leave a Comment