Mantarın Faydaları

İlkbahar yağmurlarıyla beraber doğada mantarlara sıklıkla rastlamaktayız. Peki ya mantarın faydaları nelerdir ve ya sağlığımıza ne gibi yararı vardır. Bu konuda pek çok kişi detaylı bilgilere sahip değildir. Mantar hakkında bilmeniz gereken tüm detaylara yazımızda yer verilmiştir. Mantarın protein yönünden oldukça zengin besin kaynağı olduğunu söylenmektedir. Türkiye’de binlerce farklı mantar türleri bulunuyor yalnızca 15 kadarının zehirli olduğu ve Anadolu’da yörelere göre değişik türlerde yetişebilen zehirsiz mantarların toplanarak tüketildiği bilinmektedir.mantarın faydaları neler, mantar nelere iyi gelir, mantar nelere faydalıdır

Şifa Kaynağı Mantarın Önemi

Son zamanlarda sıklıkla yaşanmasa da mantar zehirlenmeleri yaşanabiliyor. Ancak içerdiği besinler oldukça önemlidir. Güvenilir yerden alındığı takdirde sorun teşkil etmeyecektir. Zehirlenme olayları var diye bu besinin tüketilmesi azalmamalıdır. Zehirsiz mantar türleri konusunda eğitim alan kişiler kırlardan topladıkları mantarları güvenle yiyebileceğini belirtmişlerdir. Genel anlamda mantarların C ile D vitaminleri açısından oldukça zengin bir besindir. Bunların yanı sıra Fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum, sodyumi selenyum, demir ile bakır açısından zengindir. Mantarın tıbbi özellikleri bakımından şifa kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. Mantarın yararları ise özellikle alerjik hastalıklara, artrit, bronşit, astım, akciğer ile yemek borusu hastalıklarına karşı etkili bir alternatif tedavi olmaktadır. Genellikle Çin, Kore ile Japonya da yaygın olarak kullanılıyor.

Mucizevi Besin

Mantar faydaları oldukça fazladır. Garip görünüşe sahip olan mantarlar cilt sağlığına iyi gelmektedir. İçerdiği D vitamini etkisi ve selenyum ile birleşerek antioksidan oluşturmaktadır.  Mantarın cilde sağladığı etkilerden dolayı özellikle nemlendirmede kozmetikçiler tarafından kullanılmaktadır. Mantar cildi oranda nemlendirme sağlarken aynı zaman da ise akne sorunlarını giderebilir, ölü hücrelerden, cilt temizliğini sağlar ve yağlardan arındırmaktadır. Cildi korurken yaşlanmadan kaynaklanabilecek kırışıklıkları giderici özelliği bulunmaktadır. Cilt gözeneklerini açarak cildin hava almasını sağlıyor. Dokuların yenilenmesine yardımcı olarak cilde esneklik kazandırmaktadır. Mantarın etkileri arasında saç sağlığı sağlar dökülmeleri engeller, kolesterole iyi gelir, meme ve prostat kanserlerine engel olabilir, şeker hastalığına, bağışıklık sistemimin güçlenmesine ve kilo vermeye yardımcı olan mucizevi besinin kullanımı artmalıdır. Garip görünüşe ve tada sahip olan bu besin sağladığı etkiler bakımından mutfağınızda sıklıkla pişirmeye özen göstermelisiniz.

Related posts

Leave a Comment