Makrobiyotik Beslenme Nedir?

Uzakdoğu’da Lao Tzu, Konfüçyüs ve Buddha gibi birçok ünlü kişi tarafından kabul edilen ve yaklaşık 2500 yıldır uygulanan makrobiyotik beslenme, son zamanlarda adını duymaya başladığımız yeni bir beslenme türüdür. Çin felsefesindeki Yin Yang ilkelerine dayanan mikrobiyotik beslenme, Yin Yang gıdalarının belirlenmesinde, uç noktalara yayılan enerjinin kontrol edilmesinde ve dengelenmesinde rol oynar. Mikrobiyotik beslenme; İnsanlar için en uygun diyetin tam tahıllar, baklagiller ve sebzelere dayalı bir diyet olduğunu savunuyor. İnsan ve doğanın uyum içinde yaşaması, enerjiyi doğru kullanması ve tam bir denge sağlaması esasına dayanır. Sadece bireysel beslenme ile ilgili olmayan makrobiyotik beslenme, evren ile insanlar arasında bir bağın kurulmasıyla da doğrudan ilişkilidir. Özetlemek gerekirse, büyük, uzun, büyük anlamına gelen makro ve yaşam anlamına gelen bios kelimelerinin birleşmesinden oluşan “uzun ömürlü gıda” olarak da açıklanabilir.makrobiyotik beslenme, makrobiyotik beslenme ne demek, makrobiyotik beslenme faydaları

Makrobiyotik Beslenmede Temel Besinler;

Ham yağlar olarak adlandırılan susam yağı ve zeytinyağı,

Lahana ve yaprakları, turp ve turp otları,

Kabak, brokoli, havuç, pancar, mantar,

Tatlı patates, yeşil soğan, pırasa, karnabahar,

Soğan, sarımsak, maydanoz,

Nohut, bezelye, fasulye, mercimek, fasulye

Tofu, tempeh, seitan, tamari, soya sosu

Badem, fıstık, fındık, ceviz, susam, kaju, ayçiçeği çekirdeği, kabak

Deniz yosunu

Darı, arpa, esmer pirinç, amaranth, kinoa, yulaf, çavdar, mısır

Tam tahıllı makarna ve erişte

Fermente soya ürünleri ve miso

Yeşil çay, beyaz çay, demet çay gibi bitki çayları

2 haftada bir yakala

Çorba çeşitleri…

Yin Yang’ın Beslenme Üzerindeki Etkisi

Yin/Yang oluşumları her insanda bir arada bulunur. İnsanların Yin yönü sakin, barışçıl, yaratıcı ve sosyal özellikleriyle bilinirken; Yang tarafı aktif, dikkatli, enerjik ve keskindir. Yin/Yang her yemekte bir arada bulunur.

Yin tarafı yüksekse; Bu tembellik, depresyon, dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon bozukluğuna neden olur. Yin Yang dengesini yeniden sağlamak için balık, soya filizi, kepekli tahıllar ve kök sebzelerin tüketimine önem verilmelidir. Yang tarafının enerjisi yüksekse sinirlilik, gerginlik ve gevşemede zorluk gibi olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Bu durumda Yin/Yang dengesini korumak için salata, pişmiş sebze ve taze meyve tüketimine odaklanabilirsiniz. Yang grubu, soğukta büyüyen ve büyümesi uzun zaman alan bitkileri içerir. Soğuk ve yağışlı kış aylarında yenildiğinde yang gıdaları vücut ısısını yükseltir ve vücuda güç verir. Sıcak yaz aylarında Yin besin grubunu tercih ederek vücut ısınızı düşürebilir ve kendinizi tazeleyebilirsiniz. Sıcak iklimlerde hızla büyüyebilen uzun, iri, yumuşak, sulu yiyecekler bir yin besin grubudur. Çoğunlukla tropikal besinler olan Yin besinler mor ve mavi renktedir. Alkol ve kahve içmenin de kişinin yin özelliklerini harekete geçirdiğini unutmamalıyız.

Makrobiyotik diyetlerde aşırı yin ve aşırı yang olarak ifade edilen besin gruplarının tüketilmesi önerilmez. Extreme Yin / Extreme Yang ürünleri metabolizmayı güçlü bir şekilde etkilediklerinden tavsiye edilmez. Uzun süreli kullanımda bir takım sağlık sorunlarına neden olduğu bilinmektedir. Aşırı yin gıdaları; Şeker, bir grup baharat ve alkol içerir. Fazla besin Yang; Et, yumurta ve peynirden oluştuğunu öğrenirsek bu diyete göre daha kontrollü tüketilmesi gerektiğini öğreniriz.

Related posts

Leave a Comment