Koltuk yıkama esnasında dikkat edilmesi gereken döşemelik kumaş simgeleri nelerdir?

Hemen hemen her an kullanılan ve hayatın vazgeçilmez eşyaları arasında yer alan koltuklar bazı sebepler ile ve zamanın etkisiyle günden güne kirlenmektedir. Bir süre sonra kirlenen koltuklar bulundukları ortamda hem görünüş hem de sağlık açısından hoş olmayan sonuçlara sebep olmaktadır. Kirlenen koltukların belli zaman aralıkları ile ya da kirlendiklerinde koltuk yıkama işlemi ile temizlenmesi gerekmektedir. Çünkü kirli olan koltuklar bir süre sonra estetik, sağlık ve uzun ömürlülük açısından uygun olmayan hale gelmektedir. Düzenli temizliği yapılmayan koltukların kumaşları bir süre sonra yıpranmakta ve kullanılamayacak hale gelmektedir.koltuk yıkamada dikkat edilmesi gerekenler, döşeme simgeleri ve anlamları, koltuk yıkamada döşeme simgelerinin önemi

Her koltuğun kaplamasında farklı kumaş türü kullanılmaktadır. Bu sebeple koltuk yıkama işlemi yapılırken her koltuğun kumaş türüne göre farklı bir yıkama işlemi yapılması gerekmektedir. Koltuğun kaplamasında kullanılan kumaşının türü ve hangisi etkenlere göre yıkanacağını bildiren evrensel işaretler her koltuğun üzerinde bulunmaktadır. Bu işaretlerde yer alan talimatlara göre yıkanan koltuklar herhangi bir sorun yaşanmadan temizlenmektedir. Eğer temizlik talimatlarına uyulmaz ise kumaşın renk değiştirmesi, kumaş üzerinde leke oluşması, kumaşın yıpranması gibi durumlar meydana gelebilmektedir. Koltuğun kaplamasının renk, leke ve t-yıpranma sorunlarıyla karşı karşıya kalmaması için yıkama talimatlarına harfiyen uyulması gerekmektedir.

Koltuk kumaşlarının üzerlerinde bulunan evrensel işaretler W, S, WS ve X işaretleridir. Her işaretin farklı bir anlamı bulunmaktadır. W, temizlik yapmak için kullanılacak temizlik maddesinin su bazlı olması gerektiğini bildirmektedir. S, koltuk yıkaması yapılırken yumuşak temizleme çözücüsü (susuz) kullanılması gerektiğini ifade etmektedir. WS, yumuşak temizleme çözücüsü (susuz) kullanılmasının ya da su bazlı temizleme maddesi kullanılmasının uygun olduğunu belirtmektedir. X, yıkaması yapılan kumaşın sadece temizlik robotu kullanılarak ya da yavaşça fırçalanarak temizlenmesi gerektiğini bildirmektedir.

Related posts

Leave a Comment