Kızlık Zarı Muayenesi

Türkiye hızla modernleşme sürecine girmiş olsa bile namus kavramı her dönem geçerliliğini korumuştur. Günümüzde birçok töre cinayetinin ana teması namustur ve her durumda bu konuda canı yanan kesim kadınlardır.

Namus kavramı ile kızlık zarı aynı cümle içinde geçiyorsa ya tatsız bir olay olmuştur ya da olmak üzeredir. Adliyelerde bu konuda her gün sayısız dava görülmektedir. Kızlık zarının zarar gördüğünün tespit edilmesi için izlenecek tek yok kızlık zarı muayenesidir. Bu muayene içi ya adli bir karar ya da kişinin kendi isteği ile uzmana başvurması gerekmektedir.kızlık zarı dikimi, kızlık zarı nasıl dikilir, kızlık zarı dikme işlemi

Kızlık zarı muayenesi yapılabilmesi için uzman doktor tarafından muayene edilmesi gerekir genellikle muayenehanelerde gerçekleştirilen bu uygulama hastane ortamında da yapılabilmektedir. Bu muayene çok kısa bir işlemdir ve hasta bu süre içinde acı hissetmez. Ancak enfeksiyon ya da darp varsa hastaya sakinleştirici verilebilir. Kızlık zarı muayenesinde hasta durum hakkında bilgilendirilmektedir. Bu doktorun yasal görevidir. Ayrıca kızlık zarındaki hasar ya da yırtılmanın gerçekleştiği zamanda belirlenebilir. Eğer adli bir vaka ise bu bulguların hepsi hazırlanacak raporda belirtilmelidir.

Kızlık zarı muayenesinde eğer yırtılma ilk 1 hafta içindeyse taze yırtık olarak adlandırılır ve ne zaman olayın gerçekleştiği hakkında yakın bir tahminde bulunulabilir. Ancak 1 haftayı geçen bir yırtılma olayında doğru tahminlerin yapılması oldukça güçtür. Bu yüzden yırtılma gerçekleştikten sonra en kısa zaman içinde muayene yapılmalıdır.

Related posts

Leave a Comment