Katarakt Nedir? Neden Olur?

Göz içerinde bulunan kornea tabakası ve lens görmede netlik ve saydamlık sağlar. Bunlara aynı zamanda doğal mercekler demek mümkün. Kornea tabakası saydamlığını kaybettiği zaman, bulanık görme ve körlüğe neden olur. Gözün saydamlığını kaybedip bu durumla karşı karşıya gelmesine Katarakt adı verilir. Katarakt hastalığı tedavi edilebilir bir körlük türüdür. Yapılan ameliyatın adı da katarakt ameliyatıdır. Katarakt genel olarak ileriki yaşlarda görülür. Özellikle 55-60 yaşından sonra başlar. Kadın erkek her bireyde katarak görülebilir. Gençlerde hiç yok denecek kadar azdır.katarakt ne demek, katarakt tedavisi, katarakt nedir

Katarakttın Belirtileri

Göz merceğinde sertleşme, bulanık görme, renklerde matlaşma katarakt olanlarda görülen belirtilerdir. Katarakt olmanın en önemli nedenlerinden birisi güneştir. Alkol, kadınlarda menopoz belirtileri de kataraktta neden olabilir. Kalıtsal yapının da etkili olduğu gözlenmiştir. Aşırı sigara, sağlıksız beslenme de hastalığın görülmesinde önemli nedenler arasında yer alıyor. Katarakt tedavi edilebilir bir göz hastalığıdır.

Katarakt Ameliyatı ve Tedavi Yöntemleri

Katarakt ameliyatı son derece kolaydır. Hastanın durumuna göre en geç 20 dakikada ameliyat tamamlanır. Çoğu hastada anestezi bile uygulanmaz. Katarakt ameliyatı için hastanın göz bebeğine mercek yerleştirilir. Eskiden bu el ile yerleştirilen mercekler, şimdi dijital cihazlarla hiç hata payı olmadan yerleştirilebiliyor. Katarakt oranı düşük olanlarda ışınla göz merceğine atılan bir çizikle hastalık tedavi ediliyor. Ameliyatların hepsi başarılı ve kişiden kişiye farklı yöntemler uygulanabiliyor.

Katarakt Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Hasta ameliyat sonrası hemen taburcu edilir. Farklı bir durum söz konusu değilse hastanın gözünde sarma ve bant gibi bir uygulamaya da gerek kalmaz. Hasta aynı gün günlük hayatına devam edebilir. Ameliyatta başarı oranı yüksektir. Herhangi bir yan etki veya komplikasyon söz konusu değildir. Katarakt ameliyatı esnasında farklı uygulamalar söz konusu ise tedavide ekstra dikkat etmeniz gereken şeyler olabilir. Doktorunuz yapmanız ve yapmamanız gereken her şeyi size detaylı olarak bildirecektir. Katarak ameliyatı ve tedavi için devlet hastaneleri, özel klinikler veya sağlık kuruluşları tercih edilebilir. Randevu sırası beklemek istemeyenler çok uygun fiyatlarla ameliyat olabilir. Katarakt önem verilmediğinde ciddi sorun yaratır.

Related posts

Leave a Comment