İşsizlik Maaşı Nedir ve Kimler, Neden Alır?

Bir işyerinde çalışırken çalışanın kendi arzusu ve kusurları dışındaki sebeplerden dolayı işsiz kalması durumunda bireye devlet tarafından ödenen ödeneğe işsizlik maaşı denir. İşten çıkarılma, işyeri faaliyetlerinin son bulması, süresi biten çalışma sözleşmeleri gibi sebeplerden işsiz kalan bireylere belirli şartlar dâhilinde işsizlik maaşı temin edilir. Ayrıca işsizlik ödeneği alan bireyler 100 gün süre ile sağlık hizmetlerinden de faydalanmaya devam edebilir. Bu süreyi uzatmak için İŞKUR’a dilekçe verilmesi gerekmektedir.işsizlik maaşı nasıl alınır, işsizlik maaşını kimler alır, işsizlik maaşı nasıl bağlanır

Kimler İşsizlik Maaşı Alabilir?

Sigorta primleri yatırılırken işsizlik sigortası primi kapsamında çalışanlardan belli bir ücret kesildiği için aslında her çalışanın işsizlik maaşı hakkı vardır. Bireylerin belli şartlara tabi tutulan bu uygulamadan faydalanabilmesi için işsiz kaldığı tarihten önceki son 3 yıl içerisinde en az 600 gün sigortalı olarak çalışmış ve işsizlik sigortası primi ödemiş olması gerekiyor. Bu şarta bağlı olarak 600 gün çalışmış sigortalı işsizler 6 ay, 900 gün çalışmış işsizler 8 ay, 1080 gün çalışmış işsizler 10 ay süre ile işsizlik maaşı almaya hak kazanıyor. Ayrıca işveren kusurlarından kaynaklı istifalarda da işsizlik maaşına hak kazanmak mümkündür. İşsizlik maaşının bağlanması için işsiz kalınan tarihten sonraki 30 gün içerisinde İŞKUR şubelerine işten çıkış belgeleriyle başvuru yapılması gerekiyor. Bu süreyi geçirmek, geçen süreyle orantılı olarak daha kısa süreli maaş alınmasına sebep oluyor.

İşsizlik Maaşları Ne Kadar?

İşsizlik maaşı çalışanın son 120 günde aldığı brüt ücret ortalamasının %40’ı kadardır. Ancak her maaşın %40’ının ödenmesi söz konusu değildir. İşsizlik maaş ücretinin üst sınırı, o yılki asgari ücretin %80’ini aşamaz. Fakat 2016 yılı itibari ile değişen asgari ücret uygulaması ile birlikte en düşük işsizlik maaşı 509 liradan 659 liraya, en yüksek işsizlik maaşı ise 1.019 liradan 1.318 liraya yükseldi. Yani alt sınır 659 lira iken üst sınır 1.318 lira şeklinde ifade edebiliriz. Devam eden çalışmalarla üst sınırın önce 1.500 TL’ye, daha sonra da 2.000 TL’ye kadar yükselebileceği söyleniyor. Maksimum ödeme süresinin de 10 aydan 15 aya çekileceği belirtildi. İlk ödemeler, maaşa hak kazanılan tarihi izleyen ayın sonuna kadar PTT şubelerinden yapılmaktadır.

Related posts

Leave a Comment