İLK YARDIM EĞİTİMİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Bu sorunun yanıtını vermeden önce şunu anımsamak önemlidir. Ülkemizde çalışanlara ilk yardım eğitimi aldırmak yasal bir zorunluluktur, yani şirketin büyüklüğü ve yapısına bakılmaksızın bu eğitimler alınmak ve kurum yetkililerince elemanlar için verdirilmek durumundadır. Aksi halde yasal yaptırımlar mevcuttur. İlk yardım eğitimi bir kurum için en temel eğitimdir.ilk yardım eğitimi, ilk yardım eğitiminin önemi, ilk yardım eğitimi ne kadar önemli

Peki, ama neden İlk yardım eğitimi bu kadar önemlidir? diye bir soru çıkarsa karşınıza onun da yanıtı basittir aslında. Özelikle Ülkemiz gerçekliğinde bakıldığında, başlı başına özel bir önem taşımaktadır. Sadece 2013 yılı verilerine bakıldığında yaklaşık 1,3 milyon insanın iş kazası nedeniyle yaralandığı veya öldüğü gibi acı bir gerçek karşımızda vardır. Hal böyle olunca sadece iş güvenliği eğitimleri değil, temel ilk yardım eğitimleri de başlı başına bir önem taşımaktadır.

Gerek dünyada, gerekse Ülkemizde, sokağımızda, evimizde, işyerimizde istem dışı yada bilinçsizlik sonucunda oluşan kazalar, yaralanmalar, es kaza yangınlar, trafik kazaları, deprem, doğal afet gibi durumlarla karşılaştığımızda, yaralanmalar, yanıklar, kol kırılmaları, iş kazaları kalp krizleri veya beyin kanamaları karşısında eğer bilgi sahibi olunur ve temel ilk yardım eğitimleri alınırsa ortaya çıkabilecek faciaların, ölümlerin veya ciddi hasarların önüne geçilmiş olacaktır.

İnsan yaşamı boyunca yukarıda belirtilen birçok risk ile karşı karşıya gelebilir. Örneğin evde yemek yaparken elini bıçak kesebilir. İşte bu durumda bile ne yapacağını, nasıl yapacağını, hangi işlem sırası ile yapacağını bilmesi oldukça önemlidir. Çünkü yanlış bir uygulama ile bu durumda kan durmayabilir, bulunulan yeri mikrop kapabilir ve tüm bunlar başka ciddi hasarların oluşmasına neden olur.

Bir başka örnek vermek gerekirse kalp krizi geçiren bir kişinin temel yapması gereken şey kesik kesik öksürmektir bunu bilmeyen ve bu eğitimden geçmemiş bir kişi kalp krizi geçirirken aniden yaşamını yitirebilir. Aynı şekilde kolu kırılan insana da anında yapılacak yanlış bir müdahale telafisi olmayan sonuçlar yaratabilir.

İlk yardım eğitimleri, her yaşta herkes için önemli eğitimlerdir. Bilinç düzeyini yükseltir. Yaşam kalitesini artırır. İnsanların daha sağlıklı, daha verimli olmaları için çok önemli bir eğitimdir. Yere düşüp dizimizi kanattığımızda, elimize paslı bir çivi bile battığında bile yapılması gereken şeyler rastgele değildir. Bunlar  doğru bilinip, doğru uygulanmadığında ise istenen sonucu almak mümkün değildir. Bu yüzden ilk yardım eğitimleri başlı başına bir önem arz eder.

Related posts

Leave a Comment