İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İçinde bulunduğumuz şu günlerde ne yazık ki sıfır araba fiyatları aldı başını gitti. Fiyatlar o kadar yükseldi ki başı arşa erdi diyebiliriz. Şaka bir yana cidden araba almak ve kenara atmak şu günlerde altın alıp kenara atmaktan çok daha fazla para kazandıran bir yatırım aracı halini aldı. Eskiden bir miktar parası olan ev alıp değerlendirmeye çalışırdı şu günlerde ne yazık ki evin yerini arabalar aldı.ikinci el araba alma, ikinci araçta dikkat edilecekler, ikinci el araba satın alma

Eğer bir araba almaya niyetiniz varsa ve sıfır araba alacak kadar bütçeniz yok ise ikinci el araba almaya yönelebilirsiniz. Ancak burada şöyle bir sorun var ki ikinci el araba alırken dikkat edilmesi gereken birçok farklı nota bulunmaktadır. Bu yazımızda size bunlardan biraz bahsetmeye çalışacağız.

Kaza Durumunu İnceleyin

İkinci el araba alırken öncelikle satın alacağınız aracın daha önce ciddi bir kazaya karışıp karışmadığını sorgulayın. Araç sahibine arabanın daha önce kazaya karışıp karışmadığını boşuna sormayın. Çünkü alacağınız cevap ufak tefek bazı kazaları olduğu yönünde olacaktır. Halbuki araba takla bile atmış olabilir. Peki; kaza durumunu nasıl öğreneceksiniz. Öncelikle aracın plakasından kaza kaydı olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Bu sorgulamayı nasıl yapacağınızı internette araştırma yaparak öğrenebilirsiniz. Plakadan kaza kaydı sorgulama bir yere kadar işe yarar, ancak ne yazık ki kaza sonucu meydana gelen hasar sigorta şirketi yerine araç sahibinin veya kazaya karışan diğer sürücünün cebinden karşılandıysa bu yöntem hiçbir şeye yaramaz. Kaza sonucu araç sigorta şirketince onarılmadıysa kayıtlara da geçmez. Bu durumda aracı işinin ehli bir oto expertize götürmek daha mantıklı olacaktır. Oto expertizler aracın kazası var mı, boyası var mı detaylı inceleme yaparak size bu konuda bilgi sağlarlar.

Fiyat ve Anlık Durumu Kıyaslayın

Satın alacağınız aracın fiyatına göre ne kadar işinize yarar olduğuna bakın. Yani etmeyecek arabaya olmayacak tutarlarda ödeme yapmayın. Örneğin; taksi çıkması bir araba ile taksi çıkması olmayan bir araba arasında dağlar kadar fark vardır. Haliyle taksi çıkması araç daha fazla sorun çıkartacağı için bu tür araçlara pek fazla para ödememeniz gerekir. Toparlayacak olursak fiyat ve anlık durumu göz önünde bulundurarak bir aracı almaya karar verin.

Related posts

Leave a Comment