İdrar Kaçırma Tedavi Yöntemleri

İdrar kaçırma hem bayanlar hemde erkeklerde sıklıkla görülen bir hastalık türüdür. İdrar kaçırmanın birçok nedeni bulunmaktadır. Kadınlarda meydana gelen vajina enfeksiyonlarından mesane ameliyatlarına kadar birçok neden mevcuttur. İdrar kaçırma tedavisinde uzmandan destek almak çok önemlidir.idrar kaçırma, idrar kaçırma nedenleri, idrar kaçırma ameliyatı

İdrar Kaçırma Çeşitleri Nelerdir?

İdrar kaçırmanın birçok nedeni vardır. Öksürme, hapşırma gibi nedenlerden ortaya çıkan idrar kaçırmalar stres nedeniyle oluşan çeşididir. Diğer bir idrar kaçırma şekli ise sıkışmışlık hissi ile idrar kaçırmadır.

İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar kaçırma tedavisi hastanın fiziksel ve ruhsal hayatına göre farklılık göstermektedir. İdrar kaçırma şikayeti ile gelen hastalarda öncelikle egzersiz tedavisine başlanabilir. Uzmanın karar vereceği egzersizlerin süresi hastaya ve hastanın ilerlemesine göre farklılık göstermektedir. Bazı hastalarda ise egzersiz yetersiz kalmakta veya egzersiz uygulanamamaktadır. Bu durumlarda ise uzman tarafından ilaç tedavisine başlanmalıdır. İlaç tedavisinde ilacın dozu ve kullanım süresine hastanın durumuna bakara uzman karar verecektir.

İdrar Kaçırma Ameliyatları

İlaç tedavisinin ve egzersizlerin yetersiz olduğu durumlarda ise idrar kaçırma ameliyatı uygulanmaktadır. İdrar kaçırma ameliyatları günümüzde tıp dünyasındaki gelişmelere bağlı olarak lokal anestezi ile sağlanmaktadır. Hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte genellikle aynı gün taburcu işlemleri yapılmaktadır. Hapşırma, öksürme, gülme ile idrar kaçırma, ani ve hızlı fiziksel hareket sırasında idrar kaçırma, ağır bir eşya kaldırma nedeniyle idrar kaçırma, sıkışmışlık hissi nedeniyle idrar kaçırma şikayetleri olan hastaların bir uzmana başvurmaları gereklidir. Doktor  idrar kaçırma ameliyatı alanında başarılı operasyonlara imza atmaktadır.

Related posts

Leave a Comment