HPV virüsü nedir?

Hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen genital siğiller, genital bölgede cinsel yolla bulaşan bir HPV enfeksiyonunun işaretidir. Aynı zamanda “genital siğiller” olarak da adlandırılır. İnsan papilloma virüsü (insan papilloma virüsü – insan papilloma virüsü), 40’ı genital siğillere neden olan 200’den fazla çeşide sahiptir. En yaygın siğil türleri HPV 6 ve HPV 11’dir. Ancak bu HPV türleri kansere neden olmaz.hpv

Aynı zamanda vücutta özellikle kadınlarda başka HPV türleri de bulunabilir, bu nedenle Pap smear gibi testler yapılmalıdır. Genital siğiller, açık veya koyu kahverengi tümörler ve bazen ciltte lekeler olarak ortaya çıkar. Tek tek görüldüğü gibi karnabahar gibi birden fazla siğil yan yana görünebilir. Bazen siğiller etle karıştırılır veya hiç fark edilmez. İlişki sırasında kaşıntıya veya kanamaya neden olabilirler.

Kadınların ve erkeklerin yüzde 60’ının HPV geçirdiği tahmin edilmektedir. Virüs vücuda girdiğinde, genellikle bağışıklık sistemi tarafından bastırılır. Genital siğillere neden olan tipler, bastırılmadıkları takdirde enfeksiyondan ortalama 1 yıl sonra semptomlar gösterirler.

Virüs belirti gösterip göstermesin, vücutta olduğu için diğer insanlara bulaşması mümkündür. Bu nedenle, HPV virüsünün ne zaman ve kimden bulaştığını belirlemek imkansızdır. Genital siğiller ne kadar erken teşhis edilirse, onları iyileştirmek o kadar kolay olur. Büyüklüğüne bağlı olarak siğiller kremlerle, çeşitli yakma yöntemleriyle veya ameliyatla tedavi edilir.

Toplumda genital siğiller% 1 oranında bulunur. 1920’lerde bu rakam yüzde 7’ye çıkacak. Rahim ağzı kanseri aşısı yapılsa bile tarama programlarına devam edilmelidir. 21 yaş ve üstü tüm kadınlara her üç yılda bir smear yaptırılmalıdır.

30 yaşından itibaren HPV ve PAP smear testinin birlikte kullanıldığı bir ortak tarama testi önerilir. Bu sonuçların her ikisi de iyiyse rahim ağzı kanseri veya kanser öncesi lezyonların görülme sıklığı beş yıl içinde yüzde 0,08’e düşer.

Related posts

Leave a Comment