Hızlı Okuma Eğitiminin Sınavlara Hazırlanan Öğrencilere Faydaları Nelerdir?

Hızlı okuma bir metni normalden çok daha kısa sürede okumayı sağlayan bir takım tekniklerden oluşan okuma şeklidir. Bu okuma şeklinin kazanılabilmesi için her gün bazı okuma egzersizleri yapılmalıdır. Göz gezdirme, göz atma, tarama, dikkatli okuma, seçerek okuma vb. egzersizler ile hızlı okuma alışkanlığı kazanılmaktadır. Hızlı okuma hem günlük hayatta hem de eğitim hayatı devam eden öğrencilerin eğitim hayatında birçok fayda sağlamaktadır.

Hızlı Okuma İle Sınavlarda Ve İş Hayatında Rahatça Ve Zaman Kaybetmeden Okuyabilirsiniz

Hızlı okuma teknikleri, Hızlı okuma, hızlı okuma eğitiminin sınavlara hazırlanan öğrencilere faydalarıÖzelikle hızlı okuma eğitiminin sınavlara hazırlanan öğrencilere faydaları oldukça fazladır. Son yıllarda üniversite ve memurluk sınavlarında adayların cevapladıkları sorulara bakıldığında her yıl sözel soruların biraz daha uzadığı ve bir sorudan çok okuma metnine dönüştüğü görülmektedir. Durum böyle olunca kısıtlı sürede bu soruların tümünü cevaplamak zorunda olan adayların soruları hızlı okuması, anlaması ve cevaplayıp hemen diğer soruya geçmesi gerekmektedir. Hızlı okuma tekniklerine göre okuma yapmayan bir aday tüm soruları görebilmek için bir endişe içine girmekte ve hızlı okuma tekniklerine hakim olmadığı halde soruları hızlıca okumakta ve haliyle okuduğu soruları ya yanlış anlamakta ya da anlayamayıp o soruyu pas geçmektedir. Bu gibi durumlarda hızlı okuma sınavda karşınıza adeta bir okuma metni uzunluğunda gelen soruları çok daha kısa sürelerde anlayarak okumakta ve doğru anladığı için de o sorunun doğru cevabını daha kısa sürede verebilmektedir.

Hızlı okuma eğitiminin sınavlara hazırlanan öğrencilere faydalarından biri de stresi azaltmasıdır. Çünkü öğrenciler sınavlarda karşılarına çıkan uzun paragraflardan oluşan soruları gördüklerinde süre sınırları olduğundan bu soruyu okurken diğer sorulara zamanları kalmayacağını düşünmekte, dolayısıyla da stres altına girmektedir. Fakat hızlı okuma tekniklerini bilen ve bu tekniklere göre sınavdaki sorularını cevaplayacak olan öğrenciler karşılarına her ne kadar uzun sorular çıkarsa çıksın bu soruları çok kısa sürelerde okuyup, anlayıp cevap verebileceklerinden emin olduklarından süreden dolayı stres altına girmemektedir. Özetleyecek olursak hızlı okuma eğitiminin sınavlara hazırlanan öğrencileri faydaları stresi azaltması ve daha başarı bir sınav geçirmesidir.

 

Related posts

Leave a Comment