Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Hindistan cevizi yağının insan vücudu için bol faydası bulunuyor. Bu faydaları öncelikle genel anlamda inceleyelim ve sonrasında da hindistan cevizinin saç bakımındaki faydalarına göz gezdirelim.

  • Makyaj temizleyicisi olarak da kullanılmaktadır. Çok dayanıklı, su geçirmeyen maskaraları bile temizliyor. Bir parça pamuğa bir çay kaşığı Hindistan cevizi yağı dökülür ve cilde uygulanırsa makyaj tamamen çıkacaktır.
  • Hindistan cevizi yağı, orta zincirli yağ asidi içermektedir. Bu asit, trans yağa göre çok sağlıklı bir yağ asitleridir. Metabolizmayı hızlandırarak hızlı kilo verimini sağlar.
  • Antifungal ile antibakteriyeldir. Bir tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağını, bir bardak suyla seyreltilerek gargara yapılırsa ağzın ferah kokmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda ağızdaki bakterileri de yok etmeye yardım etmektedir.hindistan cevizi yağı, hindistan cevizinin faydaları, hindistan cevizi yağının faydaları
  • Doğal bir deodorant olduğunu hatırlatalım. İçindeki laurik asitler sayesinde kötü koku oluşumuna engellemektedir.
  • Antifungal ve antibakteriyel oluşu sayesinde diş macunu görevi de görüyor. Biraz karbonatla karıştırılarak dişleri fırçalamakta kullanılabilirsiniz. Ancak bu kür sık kullanılmaması gerekir. Ayda 1 kez uygulanabilir ve gerekirse diş hekimine de danışılmalısınız.
  • Tüy temizliğinde jilet kullanan kadın ve ya erkekler, tıraş sonrasında tahriş olmuş kuru cildi hindistan cevizi yağı ile yumuşatabilirler. Tıraş köpüğüne ya da kullanılan köpürtücünün içine hindistan cevizi yağı eklenebileceği gibi yap tek başına da kullanılabilirsiniz.
  • Göz bakımı için faydası vardır. Her akşam uyumadan yaklaşık yarım saat evvel, parmak uçlarına sürülen hindistan cevizi yapı gözaltlarına masaj yapılarak uygulamalısınız. Bu sayede, gözaltı torbalarını geçirir ve ince çizgileri de onaracaktır.
  • Hindistan cevizi yağı günlük güzellik rutinine de ekleyebilirsiniz. Vücuttaki ölü derileri atmaya yarayan peeling işlemi için de kullanılabilecek bu yapısı ile deriler pürüzsüz ve yumuşacık görünüme ulaşır. Bunun için, hindistan cevizi yağı bir parça toz şeker ile karıştırılarak ilgili bölgeye sürülmektedir. Bir süre bekletildikten sonra da ılık suyla durulayınız.
  • Vücudu nemlendiren bu yağ, saçlara da çok iyi gelmektedir. Saça nem ve parlaklık kazandıran hindistan cevizi yağı, saçları aynı zamanda capcanlı ve yumuşacık yapıyor. Saça sürüldükten sonra 15 dakika bekletilen saçlar, ılık suyla yıkanıp durulanmalısınız.

Related posts

Leave a Comment