Güneş Yanığı Tedavisi Yapımı

Güneş Yanığında Rahatlamak İçin

Yaz aylarında güneşin, denizin, kumasalın tadını çıkarmak kış döneminde en büyük hayalimiz oluyor. Ama güneşlenmek, veya istemeden güneşte yanmak bu hayalleri bozabilir. Güneş kremi kullanmadan güneşe çıkmak veya güneşin dik olarak geldği saatlerde güneşte kalmak istenmeyen güneş yanıklarına neden olabilir. Güneş yanığında evde kendi uygulayacağınız bazı ürünler ile rahatlama sağlayabilirsiniz.güneş yanığı tedavisi, güneş yanığı nasıl tedavi edilir, güneş yanığını geçirme

Güneş Yanığında Süt Kullanımı

Güneş yanığında süt kullanımı ile ağrılarınızı ve rahatsızlık hissini azaltabilirsiniz. Süt oda ısısında olmalıdır.

Temiz bir kap içine sütü koyun ve oda ısısına gelmesini bekleyin. Eğer oda ısına ulaşmak için süre uzayacak ise biraz soğuk olarak uygulayabilirsiniz. Ama kesinlikle buzdolabından çıktığı halde yani çok soğukken kullanmayın.

Pamuk veya gazlı bezi kabın içindeki oda ısısında olan süte batırın ve güneş yanığı olan bölgelerin üzerine ıslak pamuk veya gazlı bezi koyun, 20 dakika bekleyin. Bu süreden sonra süt kompresi kaldırın ve kalan sütü cildinizden durulayın. Bunu her iki üç saatte bir tekrarlayın.

Incoming search terms:

güneş yanığı saç dökülmesine

gunes yanigi sut

MADEN SUYU VİŞNE

sinek ısırığı kızarıklık

su yılanı ısırığı

Güneş Yanığında E vitamini

E vitamini ve E vitamini açısından zengin gıdalar ile beslenmenin güneş yanıklarında oluşan inflamasyonu azaltıcı ve ağrıyı azaltıcı etkisi vardır.

E vitamini açısından zengin gıdalar, kepekli tahıllar, bitkisel yağlar ve fındık bazılarıdır.

Ayrıca E vitamini içeren takviyeler alabilirsiniz. Ancak E vitamini içeren besinlerin alınması takviyelerden daha iyidir.

Güneş Yanığında Çay Kullanımı

Güneş yanıklarında kullanılabilecek başka bir yöntem de çay kompres kullanmaktır.

Bir demlik çayı kaynayıp demledikten sonra buz dolabına koyarak soğumaya bırakın, daha hızlı bir soğuma sağlamak için içine bu küpleri atabilirsiniz.

Pamuk, gazlı bez veya temiz pamuklu bir havlu ile yanık olan bölgelerinize uygulayın. Çay iltihabı hafifletir, ağrıyı azaltır, serinlik sağlar. Çay ile ıslatılmış kompresi en az 1 saat yanık bölge üzerinde tutun ve iki saate bir tekrarlayın. Ayrıca bir sprey ile vücudunuza püskürtebilirsiniz.

Çaydaki tanik asit bu yöntemde asıl etkiyi yaratan maddedir. İsterseniz çay poşetlerini de göz kapaklarınızın üzerine koyarak göz bölgesindeki yanıklar için kullanabilirsiniz.

Güneş Yanığında Sirke Kullanımı

Güneş yanığında sirke kullanmak yanığa bağlı kabarmaları ve ağrıyı acıyı hafifletebilir.

Küveti doldurduktan sonra suya 1,5 su bardağı sirke ilave ederek uygulama yapabileceğiniz gibi, sprey şişesinin içine su ve sirke karışımı hazırlayarak direkt yanık alana püskürterek de uygulayabilirsiniz.

Güneş Yanığında Yulaf Ezmesi ve Kabartma Tozu Kullanımı

Güneş yanığında soğuk suya bir miktar kabartma tozu koyup eriyinceye kadar karıştırdıktan sonra veya yulaf ezmesi ile yanık olan bölgeye soğuk kompresler yaparak kullanabilirsiniz.

Ayrıca, kabartma tozu ya da yulaf ezmesini soğuk su dolu bir küvete eklenerek de kullanılabilir.

Related posts

Leave a Comment