Gecikmiş adet dönemlerinin nedenleri nelerdir?

Hamile olmadığınızdan eminseniz, adet görmediğiniz için endişelenebilirsiniz. Yaygın nedenler hormonal dengesizliklerden ciddi tıbbi sorunlara kadar değişebilir.

Bir kadının hayatında adet döngüsünün tamamen normal olduğu iki zaman vardır: adet gördüğü ilk kez ve menopoz başladığında. Ayrıca, vücudunuz bir geçiş sürecinden geçerken normal döngünüz düzensiz hale gelebilir. Menopoza girmediyseniz, genellikle 28 günde bir adet görürsünüz. Ancak sağlıklı bir adet döngüsü 21 ile 35 gün arasında olabilir. Zamanınız bu sınırlar içinde değilse, bunun birkaç nedeni vardır. Bu nedenlerden bazıları şunlardır:adet gecikmesi,adet gecikme nedenleri,adet gecikmesi sebepleri

  • stres
  • zayıfsınız

Obezite sorunu

Polikistik Over Sendromu

Doğum kontrolü

Bazı kronik hastalıklar

Erken menopoz

Tiroid problemleri

Ayrıca dengesiz beslenme ve mevsimsel değişiklikler gibi birçok faktör adet döngünüzde düzensizliklere neden olabilir.

Yoğun stres, hipofiz sorunları veya yumurtalık kistleri ile başa çıkmak, adet döngünüzde farklılıklar yaşamanıza neden olan diğer faktörlerin örnekleridir.

Adet döngüsünü ortadan kaldıran ürünler

Adet döngünüzü rahatça atlatabilmeniz için adet döneminizi kaldırmak önemlidir. Menstrüasyon hızlanır ve kramplar adet bitkileri ile giderilir. İşte hızlı bir adet döngüsü için şifalı otların bir listesi:

  • Zerdeçal. Güçlü bir kanseri önleyici bileşen içerdiği bilinen zerdeçal, östrojen hormonu dalgalanmalarını da önler ve östrojen hormonunu dengeler. Adet ağrılarının şiddetini azaltır.

Adet gününüzden yaklaşık 1 hafta önce zerdeçal çayı içerek veya yoğurda zerdeçal tozu ekleyerek adetinizi zamanında tutabilirsiniz.

  • Dereotu: Rahim kaslarını gevşetir ve normal adet kanamasını sağlar. Adet döneminizden 2-3 gün önce taze limon dereotu tüketirseniz adetiniz her zamanki zamanınızda ve ağrısız olacaktır.

Maydanoz: Genellikle kilo vermek ve detoksifikasyon amacıyla tüketilen maydanoz ve maydanoz suları, vücuttaki kan dolaşımını ve kan akışını hızlandırır. Kan akışını hızlandırma özelliğinden dolayı zamanında adet kanamalarında oldukça etkilidir.

Maydanozu haşlayın ve adet döneminizden 3-4 gün önce suyunu süzün. Maydanoz suyunu 30 dakika soğumaya bırakın. Günde birkaç bardak maydanoz suyu içerek adet döneminizden hızlıca kurtulabilirsiniz.

Alıç: Rahim kaslarını uyararak adetin tam olarak istenen ve beklenen zamanda gerçekleşmesini sağlar. Ayrıca kasları uyararak krampları da önler. Bu dönem ruhu rahatlattığı için stresi azaltır.

Adet döneminizden yaklaşık bir hafta önce günde 1-2 bardak alıç yaprağı çayı veya su tüketmek doğal bir ağrı kesici görevi görecektir. Alıç suyu, rahat bir adet döngüsüne sahip olmanıza yardımcı olur.

Havuç: Havuç, göz sağlığını geliştirdiği için salatalarınız için gerekli olan antimenstrual bitkiler listesindedir. Havuç, östrojen hormonunu dengeler ve rahat bir adet döngüsü sağlar. Adet döneminizden birkaç gün önce 1-2 havuç yerseniz, adet döneminizle ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Related posts

Leave a Comment