Evin Havasını Temizleyen Çiçekler Nelerdir?

Sadece dekoratif amaçlı olarak ev bitkilerini değerlendirirseniz hata yaparsınız. Eve bitkilerin canlılık ve renk kattığı doğrudur. Araştırmalar aynı zamanda bazı evde bakacağımız bitkilerin havayı, hava kirleten bileşenlerden temizleyebildiğini göstermektedir. Sağlığınız üzerinde bu bileşenlerin kısa ya da uzun vade de farklı zararları olduğu düşünülürse evinizin havasını doğal yollardan temizlemek için kulağa bitkilerden faydalanmak son derece cazip geliyor.ev havasını temizleyen çiçek türleri, hangi çiçekler ev havasını temizler, evin havasını temizlemeden çiçeklerin faydası

Peki evin havasını bitkiler nasıl temizler? Böcekleri bazı bitkiler uzak tutarken, havadaki karbondioksit oranını da bazıları düşürür ve parazitleri de bazıları öldürür.

Bir arada durmaya bu bitkilerin çoğu elverişlidir ve geniş bir yere evde tutmak için sahip olmanız da gerekmez. Birkaç pencere önünde tutabileceğiniz saksılık aromatik bitkilerle doğal bir hava filtresini evinizin havasını temizleyen bitkilerle oluşturabilirsiniz.

Evin Havasını Temizleyen Çiçekler

Biberiye: Kimileri için biberiye yemeklerin vazgeçilmez bir baharatı iken kimileri için de bu bitkinin çayını zihin için içmek bir zevktir. Biberiye de iğne yapraklı tüm bitkiler gibi her daim yeşil kalan ve hoş kokusunu kışın bile eve yaymaya ara vermeyen bitkilerdendir. Özellikle de kış mevsiminin nemli havası söz konusu olduğunda, birçok iğne yapraklı bitki iyi birer hava temizleyici olarak ön plana çıkar. Bu bitkilerden biri de biberiyedir.

Bitkinin uzun dönemde bir köşede kalması bile yeterli olacaktır.

lavantaLavanta: Lavantaya ilk olarak alerjiniz olup olmadığını belirlemeniz gerekir. Ancak lavanta böyle bir talihsizlikle karşı karşıya değilseniz harika bir ev bitkisidir.

Böceklerin uzak kalmasını sağlar.

Ciğerleri aroma rahatlatır ve uykuya geçişi kolaylaştırır.

Sakinleşmenize ve kaygının azalmasına aroması yardımcı olur.

Bir mumla ya da yağ lambasıyla başucunuzda uyuyamayacağınıza göre bir saksı lavanta, yatak odasında epeyce iş görecektir.

Fesleğen: Pek çoğumuz fesleğene aşinayız. Çoğu belki de evde çoktan pencere önünde yerini almıştır. Özellikle domatesli yenmeklere çok yakışması ve mis kokusu yemeklere de çok yakışan bir baharat olmasından dolayı birçok kişinin fesleğen favorisidir. Açık havadaki restoran masalarına bile sinekleri uzak tuttuğu için koyulabilir. Havadaki karbondioksit oranını da iç mekanlarda azaltmaya yardımcıdır.

Related posts

Leave a Comment