Dudak Estetiği Yapımı

Dudak kalınlaştırma amacıyla yapılan çeşitli uygulamalar olmakla birlikte bu işlemde hedeflenen dudak yapısının yüz, burun, çene ve dişlerle uyumlu hale getirilmesidir. Dudak yapısı bazen yapısal olarak ince ve zayıf olurken, bazı durumlarda ise ilerleyen yaş nedeniyle dokuların zayıflaması sonucu hacim kaybeder. Dudak kalınlaştırma isteği ile gelen hastada öncelikle çene yapısı, alt ve üst çenenin birbirleri ile olan ilişkisi, dişlerin birbirine basış pozisyonları iyice değerlendirilmelidir. Çünkü ortognatik bozukluklar olarak nitelenen çene ve diş bozuklukları dudak anatomisinin olduğundan daha farklı ve yanlış algılanmasına neden olabilir.dudak estetiği, dudak estetiği yapımı, dudak estetiği nasıl yapılır

Hastanın dudak yapısının değerlendirilip, yapılması gereken işlemi belirlemede en önemli nokta karşıdan bakıldığında üst dudakların, üst kesici dişleri ne kadar örttüğüdür. Buna göre hastaya sadece dolgu (kendi dokunuz veya diğer dolgu materyalleri) uygulanabileceği gibi daha fazla hacim kazandırmak gereken olgularda doku verilmesine ek olarak dermal greftlerin kullanımı eklenebilir. Üst kesici dişlerin yeterli görünmediği durumlarda ise hastada dudak uzunluğu fazla ise dudak kısaltma, normal ise üst çene ilerletmesi gerekebilir.

Günlük pratiğimizde en sık gözlemlediğimiz dudak estetiği talebi, dudakta kontur belirginleştirme ve üst dudak kalınlaştırma işlemidir. Bunlar için her ne kadar hastamızın kendi dokularının kullanımı öncelikli tercihimiz olsa da genellikle daha pratik olması ve kişinin günlük yaşamını etkilememesi nedeniyle dolgu maddeleri kullanımı daha sıklıkla yapılmaktadır. Hastanın kendi dokusu dışında kullanılacak dolgu maddeleri içinde en populer kullanımı olan hyaluronik asit bazlı dolgu materyalleridir. Bu dolgular zaman içinde vücutta eriyip yok olarak kaybolurlar. Hiç kullanılmasını önermediğimiz doldu maddeleri ise kalıcı dolgu maddeleridir. Yıllar içinde yaşla birlikte değişim gösteren dudaklara kalıcı dolgu uygulandığında, ne yazık ki konulduğu günkü gibi kalır ve dudaktaki fizyolojik değişimlere uyum göstermeyeceği için yıllar içinde hoş olmayan görünümlere hatta bazılarında önemli komplikasyonlara neden olabilmektedir.

Aslında bakarsak, hastalarımızın dudak estetiğini –nedense?- basit bir işlem olarak algıladıklarını bununla ilgili uygulama yaptıracakları zaman burun ya da meme ameliyatı gibi sorgulamadıklarını gözlemliyoruz. Oysaki ağız, burunla birlikte kişinin dış dünya ile iletişiminde en önemli anatomik yapıdır ve olası sorunlar son derece önemli sosyal problemlere neden olabilir. Bu nedenle dolgu ile dudak estetiği düşünen bayanların mutlaka kullanılacak dolgu maddesinin yapısını ve kalıcı olup olmadığını işlem öncesi öğrenmeleri gereklidir. Değerlendirilmesi doğru yapılmış bir bayanda dudak estetiği hem sosyal iletişimi iyi yönde etkilerken, çekiciliği de arttırarak kişinin yaşamına pozitif bir değer katacağı kuşkusuzdur.

Related posts

Leave a Comment