Domuz Gribi

Domuz Gribi

Domuzlarda influenza A (H1N1) virüsü virüsünün ortaya çıkardığı grip hastalığıdır. Bu salgınlar domuzlarda sık sık ve belirli periyotlarda görülür. Normalde insanlarda domuz gribi sık görülen bir durum değildir. Fakat insanlarında son zamanlarda domuz gribine yakalandığı rapor edilmiştir. Burada en önemli husus hastalığın geçmişte insandan insana yayılmadığını bilmemize rağmen şimdi yapılan çalışmalar insandan insana yayıldığını hatta iki insan arasındaki bu geçişin artık 3. 4. veya daha fazla kişiye geçtiğinin artık bilinmesidir.

BU HASTALIK BULAŞICIMIDIR?
Bu hastalık bulaşıcıdır. Artık insandan insana geçmektedir. Ancak bu geçişin zor mu kolay mı olduğu ve nasıl kolayca diğer bir insana yayıldığı konusunda henüz yeterli çalışma bulunmamaktadır. Ancak bu konuda çalışmalar yoğun bir şekilde sürdürülmektedir.
domuz-gribi

DOMUZ GRİBİNİN BELİRTİLERİ:
Genel Olarak görülen belirtiler

Ateş (38 derece ve üzeri)

Öksürük

Boğaz Ağrısı

Vücutta yaygın ağrı ve kırgınlık

Baş ağrısı

Halsizlik

Nadir belirtiler

Boğaz ağrısı

İştah azalması

Bulantı

Kusma

İshal

DOMUZ GRİBİ NASIL BULAŞIR?
Damlacık enfeksiyonu denilen yol ile hapşıran öksüren kişilerden hasta olmayan kişilere bulaşır. Eğer sağlam kişi hasta kişisinin enfekte olan salgısına dokunur ve elini ağzına burnuna değdirir ise o kişiye de bulaşır. Burada en önemli bulaşma yollarından biride tokalaşmadır.

DOMUZ GRİBİNİN KULUÇKA SÜRESİ NE KADAR?
Bu hastalığın kuluçka süresi 1-4 gün dür. Ortalama süre ise 2 gündür. (1)

Related posts

Leave a Comment