Doğal Giysimiz Olan Cildimizi Koruyalım

Cilt vücudun en önemli ve en büyük organıdır. Vücudumuzun aynı zamanda giysisidir.  Günümüzde görselliğin önem kazandığı şu dönemlerde, cildimizin güzel ve sağlıklı görünmesi için harcanan zaman, emek ve maliyet giderek artmakta. Cilt bakımı ile alakalı bir çok teknolojik imkanlar bulunmakta, halen kullanılan eski yöntemlerde mevcut,  vücudumuz gibi cildimiz de de zaman zaman değişimler olmaktadır. Hücre yenilenmesinin yavaşlaması ile bazı değişiklikler meydana gelir ve yavaşlama sonrasında yaşlanmaya bağlı olmayan birçok sorun ortaya çıkar. Ciltte bazen çok erken yaşlarda bile ciddi yıpranmalar olabiliyor. Oluşan sorunlardan bazıları genetik, bazıları çevresel ve bazıları da beslenme ile alakalı olabiliyor.cilt bakımı, cilt bakımında dikkat edilmesi gerekenler, cilt bakımı yapımı

Güneşin kemiklere faydalı olduğu herkes tarafından bilinirken, diğer yandan cildin yaşlanmasındaki en büyük faktördür. Bunu unutmamak gerekiyor. D vitamini için gerekli olan güneşe çıkma zamanı biraz kısadır, fakat bronzlaşabilmek için saatlerce güneş altında kalınıyor. Güneş ışınları, derideki elastik yapıya zarar veriyor ve bozulmasına neden oluyor, kılcal damarlarda çatlama ve lekelenme gibi sorunlara neden oluyor.

Güneş ışınlarının zararlarından koruyan çeşitli koruyucu özelliğe sahip ürünler bulunmakta. Güneşten her zaman kaçmak pek de mümkün olmuyor. Mümkün olduğunca dikkat etmeli ve çıkarken cilt sağlığını düşünerek koruyucu kullanılmalı.

Sağlıklı ciltte, doğal direnci kuvvetli olduğu için kolaylıkla hasar meydana gelmez. Zamanında alınan bazı önlemler sayesinde ileride oluşabilecek sorunlarında önüne geçmiş, sağlıklı ve her yaşta genç bir cilde yatırım yapılmış olunur.

  Özellikle yaz aylarında ciltte oluşan lekelenme, kuruluk ve kırışıklık gibi sorunlar için çeşitli tedavi seçeneklerinden yararlanmak mümkün. Ancak tedavi süreci, oluşan hasarın durumuna göre ayarlanmalı, sorun ve hasar düzelmeden bırakılmamalıdır. Destek olarak evde yapılabilecek pratik bazı doğal uygulamalar da kullanılabilir.

Cilt için yapılan her hangi bir uygulamanın, cildi tahriş etmemesine dikkat edilmeli, tedavi sırasında çok fazla güneşe maruz kalınmamalı ve kese, ağda yapılmamalıdır. Cilt için yapılan uygulamaların genel olarak kış aylarında yapılmasına dikkat edilmelidir. Güneş koruyucu ürünler mutlaka kullanılmalıdır.

Related posts

Leave a Comment