Diş Eti Kanaması Nedenleri

Diş Eti Kanaması Nedenleri
Diş eti kanaması bir çok insanın şikayet ettiği bir sorun olmakla birlikte, diş iltihaplaşmasının en büyük belirtisidir. Pek çok insanda görülen ve dikkate alınmayan diş eti kanaması, diş kayıplarına yol açabilecek bir problemdir. Diş eti kanaması problemine sahipseniz bilmeniz gerekir ki sizde risk içerisindedir. Sağlıklı dişler ve diş etleri, fırçalama ile ya da meyve ısırarak kanamamalıdır.

Diş eti kanaması nedenleri : Bilindiği üzere ülkemizde ağız ve diş bakımı oranı çok düşüktür. Diş problemlerine dikkat etmiyor ve gerektiği önemi göstermiyoruz. Ağız temizliğine dikkat etmeyerek, sigara içmek ya da vitamin eksikliğinden kaynaklanan nedenlerden dolayı diş etlerimiz de sorun meydana gelmiş olabilir. Bu aşama da diş etlerinde kanamalar meydana gelir. Bunu dikkate alarak bir diş hekimine görülmeli ve gereken önlemi almalıyız. Çünkü diş eti hastalıkları sinsice ilerler ve diş kaybına yol açar. Başta önlem almadığımız da sonuçları maalesef diş kaybı olur.

Diş eti iltihaplanması : Diş eti iltihaplanması ağız bakımına dikkat etmemekten kaynaklanır. Yiyecek artıklarından kalan bakteriler iltihaplanmaya yol açar. Bu durumda doktora görülmeli ve doktorun tavsiyeleri ile sorun çözümlenmeli.

Diş eti kanaması nedenleri diye sorulduğunda verilecek cevaplardan biride sigara kullanımıdır. Bilindiği üzere sigara kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere insan vücuduna en büyük zararı veren maddedir. Aynı şekilde diş etleri içinde sigara ve sigaranın içerisinde bulunan maddeler çok zararlıdır. Sigara tiryakiliği diş eti kanamasına neden olmaktadır. Sadece sigara değil bunun yanı sıra bir çok neden vardır başlıca olarak bu nedenlere değinelim.

Diş eti kanaması nedenleri sorusuna verilecek cevapları şöyle sıralayalım. Başta sigara demiştik ikinci olarak da yaş diyebiliriz. Yaşlanınca tükürük salınımı azaldığı için ağızdaki bakteri temizliği zorlaştığından diş eti kanaması görülmektedir. Vitamin eksikliği ise başka bir etkendir. Stres, kullanılan ilaçlar, dengesiz beslenme ve obezite, hamilelik dönemleri diş eti kanaması için etken olan diğer faktörlerdir.

Diş eti kanamasına ne iyi gelir : Diş eti kanamasına iyi gelecek şeyler listerin benzeri ağız bakım losyonlarıdır. Aynı zamanda diş fırçalamak diş eti kanamasının önüne geçmeyecektir.

Diş eti kanaması nasıl geçer : Diş eti kanamasının geçmesi için mutlaka doktora başvurmalısınız. Kendi çabalarınız ile bulacağınız yöntemlerin, diş kayıplarının önüne geçemeyeceğini bilmelisiniz.

Bu makalemizde diş eti kanaması nedenleri nelerdir bunları anlattık. Diş eti kanaması diş kayıplarına yol açabilecek bir hastalık olduğu için bir hekime başvurmakla dişlerinizi koruma altına alabilirsiniz.

Related posts

Leave a Comment