Çocuklarda Okul Öncesi Eğitim

Okul öncesi eğitim, çocuğu hem okula hazırlayan bir süreç hem de gelişmeye ve öğrenmeye en açık olduğu dönemlerinde kişiliğinin en doğru biçimde şekillenmesini amaçlayan bir gereklilik. Çoğumuzun kişiliği bu döneminde saklıdır. 0-6 yaş çocuğun öğrenmeye en açık olduğu, ne görüyorsa ne işitiyorsa onları kapmaya en açık olduğu dönemdir. 3 yaşına kadar çocuğun beyni normal bir yetişkinden iki buçuk kat daha hızlı çalışmaktadır. Beynin gelişimini tamamladığı bu dönemde alınan eğitim kadar doğru beslenme de önemli. Bu yüzden okul öncesinde eğitim anaokulu ve kreşlerden ziyade asıl ailede başlıyor.okul öncesi eğitim, çocukların okul öncesi eğitimi, okul öncesi eğitim verilmesi

Ailenin de çocuğun gelişimine dair bilgi sahibi olması kilit nokta. Mutlaka çevremizde rastlıyoruzdur, hareketli çocuklara sessiz olması öğretilmeye çalışılır ya da bunun tam zıttı olarak her istediğinin olduğu bir ortamda yetişir. Ailenin gerekli dengeyi kurabilmesi çocuğun ileriki yaşamında karşılaşacağı zorluklarla baş edebilmesi için çok önemlidir. Çocuk ailede, sorumluluk alabilmeyi, iletişim kurabilmeyi, çikolatasını paylaşabilmeyi, kendi başına bir şeyleri keşfetmeyi öğrenmesi gerekir. Aile, çocuğu küçücük başarılarında dahi desteklemeli onu cesaretlendirmelidir. Anaokulu ve Kreşler sayesindeyse çocuğun en büyük kazanımı kendi yaşıtlarıyla tanışıp sosyalleşmesidir. Kreş eğitimi çocuğun gün içerisindeki hem fiziksel hem zihinsel bakımıyla ilgili ihtiyaçlarını karşılarken dili sosyal psikolojik gibi gelişimiyle ilgili gereksinimlerine de cevap veren bir program izler. Ana Okullarıysa çocuğun doğuştan kendisinde var olan yeteneklerini keşfetmesine odaklanır. Her iki kurumda da çocuk paylaşabilmeyi, doğru iletişim kurabilmeyi öğrenir.

Okul Öncesi Eğitimin Faydaları

Tanımadığı kişilerle iletişim kurmayı, arkadaşlığı öğrenir ve çekingen yapıdan uzaklaşır. Hayatın kendilerinden ibaret olmadığını öğrenir ben merkezinden çıkarlar. Paylaşabilmeyi öğrenirler. Özellikle de anaokulu ve kreşlerde aile bireyleri olmadığı için, kendi kendine bir şeyler başarmayı öğrenir ve kendine güvenmeye başlar. Eğitim programlarındaki aktiviteler sayesinde el becerilerini geliştirirler. İlkokul eğitimine en doğru bir biçimde hazırlanır, gerekli zihinsel, sosyal olgunluğa erişirler. Çocuğu aileye bağımlılıktan koparır; çocuk kendi fiziksel ihtiyaçlarını kendi başına karşılamayı bakımını yapmayı öğrenir. Çocuğun bir ömrünü etkileyen kişisel gelişimi için başlangıç olan okul öncesi eğitim, hem ailede hem de kurumlarda en doğru şekilde verilmelidir. Bu noktada en büyük görev aileye düşüyor.

Related posts

Leave a Comment