Çocuklarda Erken Ergenlik

Çocuklar normal olarak ergenlik dönemlerinde yaklaşık 11 – 12 yaşlarında erişirken, bazı durumlarda erken ergenlik dönemi de yaşanmaktadır. Kız çocuklarında 8, erkek çocuklarında ise 9 yaşından önce ergenlik belirtilerinin yaşanması erken ergenlik olarak tıp literatüründe geçmektedir. Ergenlik, kızlarda meme tomurcuklarının büyümesi ile başlar. Erkeklerde ise, testislerin büyümesi ergenliğin başladığını işaret eder. Günümüzde gıdaların hormonlu olması, insanların yaşam kalitesinde farklılıklar yarattığı gibi, ergenlik yaşını da düşürmektedir. Çocuğunuzun erken ergenlik belirtileri taşıyıp taşımadığını anlamanız oldukça önemlidir. Böyle olduğunda ergenlik dönemindeki bir çocuğa nasıl davranılması gerekiyor ise çocuğunuza o şekilde davranırsınız ve ergenlik dönemini daha sağlıklı atlatmasını sağlayabilirsiniz.çocuklar neden erken ergenliğe girer, erken ergenliğe girme, çocuklarda erken ergenlik dönemi

Erken Ergenlik Belirtileri Nelerdir?

Erken ergenliğin en belirgin belirtisi kız çocuklarında meme büyümesi iken, erkek çocuklarında ise testislerin büyümesidir. Bunlar dışında hem kız hem de erkek çocuklarında kıllanma görünmektedir. Aynı zamanda çocukların ciltlerindeki yağlanmalar ve bu yağlanmalara bağlı olarak sivilcelerin çıkması da erken ergenlik belirtilerindendir. Tabii ki sadece bu durumlar erken ergenliğe girdiğini tek başına göstermemektedir. Durumun tam olarak saptanabilmesi için bir doktora başvurulması gerekmektedir. Çeşitli kan testleri, kemik yaşı tespiti ile erken ergenliğe girilip girilmediğinin tespiti hekimler tarafından yapılabilmektedir. Aynı zamanda kız çocuklarının yumurtalıklarına karından ultrason ile bakılarak da erken ergenliğe girip girmedikleri anlaşılabilir. Bu durum tespit edildikten sonra gerekiyorsa tedavisi mümkündür.

Erken Ergenlik Tedavisi

Öncelikle çocuğun erken ergenliğe girmesinin nedenleri araştırılmalıdır. Erken ergenliğe girilmesinin en tehlikeli nedenleri beyinde ya da yumurtalıklarda meydana gelen bir tümör olabilmektedir. Öncelikle bu durum tespit edilmeli ve gerekiyorsa cerrahi müdahale yapılmalıdır. Eğer erken ergenliğe girmenin herhangi bir nedeni bulunmuyorsa bu durumda cinsiyete uygun şekilde hormon tedavisi yapılabilmektedir. Tedavi yöntemleri kız çocuklarında 10 ya da 11 yaşına gelene kadar devam etmektedir. Bu yöntem erkek çocuklarında ise 11 ya da 12 yaşına gelene kadar devam etmektedir. Genel olarak tedavi 28 günde bir uygulanmaktadır ve aşı ile hormon enjekte edilmektedir. Çocuğunuzun erken ergenliğe girdiğini gördüğünüzde altında yatan bir neden olup olmadığını mutlaka araştırmalı ve ona göre tedavi yöntemleri aramalısınız.

Related posts

Leave a Comment