Çocuklara Yemek Yemeyi Sevdirme

Annelerin çocukları ile aralarında en çok yaşanan sorunlardan bir tanesi yemek yedirmedir. Çocuklar genelde yemek yerine oyunu tercih ederler ve yemek yemekten kaçınırlar. Anneler yemek yedirmeye çalışsa da yaptıkları bazı şeyler hatalı olduğundan veya çocukların hoşuna gitmediğinden bir türlü başarıya ulaşılamaz. Aslına bakarsanız çocuklara yemek yemeyi sevdirmenin bazı basit ve etkili yolları vardır. Bu yollara başvurulduğu takdirde çocuklar yemek yemeyi daha fazla isteyecektir.

Porsiyonları küçültün ve çeşitlendirin

Çocuğunuza tabağındakiler mutlaka bitecek diye ısrar ediyorsanız ve o tabak bir türlü bitmiyorsa burada hatalı olan siz olabilirsiniz. Çocukların yemek yiyebilme kapasiteleri yetişkinler ile aynı değildir ve sürekli aynı şeyi yemek istemezler. Çocuğunuzun önüne koyduğunuz porsiyonu küçültür ve tek bir yemek yerine birkaç farklı çeşit yemek koyarsanız emin olun daha fazla şey yiyecektir.Çocuklara yemek yedirme, yemek yemeyi sevdirme, yemek yemeyi sevdirme yolları

Servislerinizi süslü hale getirin

Çocuklar dikkatlerini çeken şeyleri severler. Bu durum yemekte de böyledir. Servis yaparken biraz daha süslü servisler yaparsanız çocuğunuzun dikkatini oyundan yemeğe kaydırabilirsiniz. Örneğin; pirinç pilavını kepçeyle alıp tabağa koymak yerine kase içine koyup servis tabağına şekilli bir şekilde kalıp olarak çıkartabilirsiniz. Yanına biraz sebze veya sos da koyarak servisi gösterişli hale getirebilir ve böylece çocuğunuzda yeme şevki uyandırabilirsiniz.

Soslara sofranızda yer verin

Sıradan yemeklerden ziyade soslu yemeklere yönelmeniz çocuğunuzun iştahının soslar yardımı ile açılmasına yardımcı olacaktır. Sosyal sayesinde iştahı açılan çocuğunuz sizin ısrar etmenize gerek kalmadan yemeğini güzel bir şekilde yiyecektir. Sos olarak ketçap, mayonez, sulandırılmış salça, baharatla karıştırılmış salça, ketçap ve mayonez ile yapabileceğiniz karma sosları tercih edebilirsiniz.

Yemek sonuna ödül koyun

Çocuklarınızın yemeklerini yemesini istiyorsanız yemek sonrasında onlara bir ödül belirleyin. Eğer yemeğini düzgün bir şekilde yerse ödüle kavuşacağını belirtin. Yemek sonu ödül dondurma, sevilen diğer tatlılar, televizyon izleme, dışarı çıkma, parka gitme vb. gibi şeyler olabilir. Ödül ne kadar büyük ise o kadar ikna edici olacaktır. Her zaman büyük ödüller veremiyor olsanız da tv izlemek gibi küçük ödülleri geleneksel hale getirebilirsiniz.

Related posts

Leave a Comment