Ciltte Görülen Kırmızı Noktaların Nedenleri Nelerdir?

Alerjilerin dışında ciltte görülen kırmızı noktaların ve ya kırmızı lekelerin nedenleri aşağıdaki bazı rahatsızlıklardandır.

Akne: Cilt üzerinde bakterilerin birikmesiyle görülen akneler başlangıç aşamasında küçük kırmızı nokta şeklinde oluşur.

Kurdeşen: Genel olarak ifade etmek gerekirse gıda alerjileri nedeniyle çocuklarda görülen kurdeşen tek tek ya da gruplar halinde vücudun çeşitli bölgelerinde kırmızı noktalara neden olur.

Böcek Isırıkları: Bazı böcek ısırıkları, sivrisinek sokması gibi tek bir noktada değil ısırılan bölgede ve ya çevresinde noktalar halinde görülmektedir. Noktaların bulunduğu olduğu kaşınabilir ve sonra 1-2 saat içinde kendiliğinden geçecektir. Eğer ki, kaşıntı geçmediyse ve ısırılan bölge şişmeye devam ediyorsa doktora gitmeniz gerekir.ciltteki kırmızı lekeler, ciltte kırmızı leke oluşumu, ciltte niye kırmızı leke oluşur

Kızamık rahatsızlığı etkilidir: Vücudumuzun enfeksiyona maruz kalması durumundan yaklaşık 10-12 gün sonra ortaya çıkıyor ve genellikle yüz bölgesinden başlayarak vücut geneline yayılmaktadır. Tedavisi için doktor kontrolü gerekmektedir.

Uyuz: Cilt üzerinde küçük küçük kırmızı noktalar ya da erinin pul pul olması uyuz belirtileri arasında yer alıyor. Genellikle parmak aralarında parmakların iç kesimlerinde başlamaktadır. Tedavisinde çeşitli kremler kullanılıyor.

Zona Hastalığı: Kaşıntılı cilt lekeleri zona hastalığı belirtileri arasında yer alır. Zonanın erken belirtileri arasında kaşıntı, ağrı, yanma ile kaşınan bölgelerde karıncalanma bulunuyor. Tedavisi için doktor muayenesi gerekmektedir.

Güneş Alerjisi: Diğer alerjenler gibi güneş ışığı da bazı kişilerde alerjiye yol açar. Yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanmak cildi korumaya yardımcı olacaktır.

Purpura Hastalığının etkisi: Küçük olan kan damarları zayıflamaya başladığı zamanlarda sızıntı yapmaya başladığında ciltte kırmızımsı eflatun lekeler ortaya çıkmaktadır. Bu durum konjenital rubella sendromu vaskülit gibi durumların semptomu olabiliyor.

Doğum İzleri: Hemanjiyom ve ya doğum izleri çocuk doğduktan sonra cildinde görülen lekeleri ifade eder.

Hava Şartları: Çok soğuk ve çok kuru havaların olması ciltte özellikle yüz bölgesinde, kırmızı lekelere yol açar. Bazı kişilerin ilk olarak ılık bir banyo sonrasında soğuk bir yere girdiklerinde yüzlerinde bu tür lekeler oluştuğunu gözlemlenmiştir.

Hijyenik Olmayan Durumlar: Kirli giysileri giymek ve ya yorucu bir aktivite sonrası yıkanmamak ciltte kırmızı lekeler oluşmasına yol açar. Hijyenik bir rutini bulunmayan kişilerin vücudu virüs ile bakterilere maruz kalacak vücudun bunlardan arındırılmaması ise ciltte lekelere ve ya isiliğe neden olabilir.

Related posts

Leave a Comment