Çiğköfte Yapmak Artık Çok Kolay

Çiğ köfte, bulgur, kıyılmış et, soğan, salça ve çeşitli baharatların bir araya getirilip karıştırılması sonucu hazırlanan, pişirilmeden tüketilen, en çok Adıyaman, Gaziantep,Mardin Gibi illerde, yöresel farklılık gösteren bir yiyecektir. Genellikle ince uzun köfte parçaları şeklinde, marul yaprağı ile servis edilen bir yiyecektir. Çiğ köfte yapımı, oldukça kolay ve anlaşılırdır. Eğer sizde çiğköfteyi çok seviyorsanız, evimizde bulunan malzemelerle etli ya da etsiz çiğköfte yapabilirsiniz. Çiğ köftedeki en önemli etken, ince bulgur ve baharatların iyice yoğrulmuş olmasıdır. Yoğurma işleminden sonra, içine konulan nar ekşisi ve acı lezzetini daha da arttıracaktır. Eğerimkânınız varsa; çiğköftenizi isot ve köy salçasından yapabilirseniz Daha lezzetli olacaktır. Çiğ köfte yapılışı çok zamançiğköfte yapımı, çiğköfte tarifi, çiğköfte yapımı

Çiğköftenin Faydaları

Çiğköfte içerisinde bulunan malzemeler sayesinde gayet doyurucu ve yararlı bir besindir. İçeresinde bulunan baharatlar, çok fazlaya kaçırılmadığı sürece, gayet güzel tat ve koku verir. Ayrıca ülkemizde çok tüketilen bir yiyecek olduğu için, hazır almak yerine evde kendi damak zevkinize uygun yapmak daha sağlıklıdır. Yazımızın devamında çiğköfte yapılısı vardır.

Çiğköfte Yapılışı

Çiğköfte için gerekli malzemeler:

4 su bardağı ince bulgur

İstenildiği kadar kuru soğan

Bir buçuk diş sarımsak

Üç buçuk yemek kaşığı domates ve biber salçası

3 tatlı kaşığı tuz

2 tatlı kaşığı pul biber

Bir tatlı kaşığı toz biber

Taze soğan maydanoz ve isteğe göre 1 buçuk yemek kaşığı isot

Geniş bir kabın içine bulgur domates ve biber salçaları ve ayrıca baharatları koyulur. Soğan ve sarımsağı rendeleyip ya da robottan geçirip püre haline getirilir. Bu karışımın üzerine 2 yemek kaşığı kadar, sıvıyağı dökülür.Daha sonra, bulgur ve diğer tüm katılan malzemeler homojen bir karışım haline gelinceye kadar yoğurulur. Çiğ köftenin kıvamını anlamak için,  bir parça alıp tadı bakılır. Yapanın zevkine göre baharatları ilave edilebilir. Son olarak taze soğan ve maydanozu çiğköfteye ilave edilir. Son defa da bu malzemelerle beraber tekrar yoğurulur.Yoğurma işlemi bittikten sonra, koparılan parçalar, sıkarak dilimlenmiş marul yeşilliklerin üzerine koyulur. Bu yazımızda çiğköfte nedir? Sorusunu ve nasıl yapılır? Sorularınızı cevaplamış olduk.

Related posts

Leave a Comment