ÇEVRE ÖLÇÜMLERİ NELERDİR VE NASIL YAPILIR?

Her geçen gün büyük şehirlere doğru göç artmakta, kalabalık artık akıl almaz bir duruma gelmektedir. Böyle bir ortamda şehir merkezindeki bir iş yerinin ne denli verimli çalışanlara sahip olabileceği tartışılacak bir durumdur. İş yerleri çevre ölçümleri yaptırarak, çalışanların verimliliğini arttırabilirler. Çalışanların gürültüden rahatsız olup olmadıklarının öğrenilmesi ve şikayetlerinin dinlenmesi yararlı bir işlem olacaktır.çevre ölçümü nedir, çevre ölçümü nelerdir, çevre ölçümü yapımı

İş yerinin güvenliği için belirli aralıklarla çevre ölçümleri yaptırılmalıdır. Bu iş yerinin dayanıklılık kontrolü anlamına da gelir. Aksatmadan yapılması gereken bu ölçümler,bir kaza durumuyla karşılaşılması durumunda yinelenmelidir. Çevre ölçümlerinin yapılması işlemi çok daha kolay bir şey değildir. Hassas aletler kullanılarak yapılır ve önlem alınmaması tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Çevre ölçümleri olay öncesinde tedbir amaçlı yapılan ölçümlerdir. Genel olarak çalışanların şikayetler doğrultusunda bir yol izlenir. Amaç güvenliği en üst  düzeyde sağlayabilmektir. Çalışanların yaptıkları işe göre en uygun ortamda bulunmaları gerekir. Aksi taktirde normalde olabileceklerinden çok daha az miktarda yarara sağlarlar. Çevre ölçümleri hem verim hem de güvenlik açısından çok önemlidir. Ölçümlerini yaptırmayan yerler cezai işleme tabii tutulabilir. Sonradan meydana gelebilecek hasar ve yaralanmalara sebebiyet vermemek, bu ölçümlerin yapılmasından geçiyor. Eğer ki iş veren bilinçli ve duyarlı bir birey ise çevre ölçümünü yaptırmaması mevzu bahis olamaz. Bizim insanımız genelde önceden tedbir almaz sonra ise herkesten çok şikayetçi olur. Oysaki bir insanın hayatını kaybetmesine engel olabilecek öylesine küçük önlemler ver ki, yapılması kimseye bir şey kaybettirmez. Bazı patronlar böyle ölçümleri veya belgelendirmeleri, raporları yapmayarak maddi olarak kara geçtiklerini sanıyorlar. Tam da bu noktada devlet onların dilinden konuşup çok yüksek miktarda ceza keserek haksızlıklarını ve ihmalkarlıklarını yanlarına bırakmıyor.

Yurdumuzda daha önce denetimler, imkanlar sebebiyle çok sık yapılamamaktaydı. Bu yüzden çoğu kimse önlem almadan çalışır, yasal belgelendirmeler bulundurmazdı. Fakat son yıllarda özellikle Avrupa Birliği sürecine girilmesiyle beraber denetimler arttı ve caydırıcı cezalar kesilmeye başlandı. Bir çok kanun işçinin güvenliğini sağlamak amacıyla yürürlülüğe girdi. Bu sebepten çevre ölçümleri yaptırmak hem işçinin hem de iş verenin yararına bir davranış olacaktır.

Related posts

Leave a Comment