BURUN AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Estetik ameliyatlarından en yaygın yapılanları arasında sayılan burun estetiği ameliyatları bazen kişilerin kendi istekleri ve tercihleri doğrultusunda güzellik amacıyla bazen de sağlık sorunları nedeniyle mecburiyetten dolayı yapılmaktadır.  Korkulacak herhangi bir tarafı olmamasına rağmen yine de yeterince bilgi sahibi olunmadığında da burun ameliyatları hastaları korkutabilmektedir.burun ameliyatı, burun estetiği, burun estetiği yapımı

Burun ameliyatları estetik uzmanları tarafından ya da kulak burun boğaz (kbb) uzmanları tarafından da uygulanabilmektedir. İsteğe bağlı gerçekleştirilebilecek ameliyatların olası nedenleri arasında burun ucunun düşük veya kalkık olması, burun sırtının kemikli olması, burunda eğrilik veya çökmeler bulunması ile burnun geniş olması gibi etkenler sayılabilir. Sağlık problemleri nedeniyle mecburiyetten dolayı gerçekleştirilecek ameliyatlarda ise burunda et olması, burun içindeki kemiklerde problem olması, bu ve bunlar gibi nedenlerle düzgün nefes alınamıyor oluşu gösterilebilir. Burun estetikleri genellikle 1-4 saat arasında gerçekleştirilir. Bu ameliyatlarda uygulanan iki temel cerrahi yöntemi vardır. Bunlar açık yöntem ve kapalı yöntemlerdir. Kapalı yöntem genellikle burun içindeki kemiklerin kırılmasının gerekmediği ve de problemin ufak olduğu ameliyatlarda tercih edilir. Bu yöntemde kesme ve dikiş işlemleri burnun içinden yapılmaktadır ve bu yüzden iz kalma gibi bir tehlikesi yoktur. Açık yöntem ise günümüzde yaygınlaşmış yeni bir yöntem çeşididir. Uzmanlar bu yöntemi, daha büyük problemli ameliyatlarında veya daha önce estetik operasyonu geçirmiş hastaların ikinci ameliyatlarında tercih etmektedirler.  Burun sırtına herhangi bir işlem yapılmadığı sürece ameliyatlarda lokal anestezi tercih edilmektedir.

Burun estetiklerinde ameliyatın başarılı geçip geçmemesi büyük oranda doktorun uzmanlığı ve de profesyonelliğiyle yakından ilişkilidir. İşinde uzman olan bir doktora gidildiğinde hiçbir şekilde hastanın ameliyattan memnun kalmaması mümkün değildir. Ameliyatı en iyi şekilde gerçekleştirmiş olan uzman ameliyat sonrası dikkat edilecek noktaları da eksiksiz bir hastaya hatırlatacaktır.

Related posts

Leave a Comment